Rodina za rok vypestuje 3 tony plodín a na jedlo denne minú 2 eurá na osobu. Hospodária lepšie ako niektoré družstvá

Hoci ľudstvo vyčerpáva prírodné zdroje a ničí životné prostredie, stále sa nájde kopec ľudí, ktorí naliehavo vyzývajú, aby boli prijaté rozhodujúce opatrenia na zachovanie schopnosti žiť na našej planéte.  Je ich však dostatočne počuť?

A kým jeden myslí, iní konajú. Tak sa rozhodla aj americká rodina Dervisovcov, a na pozemku o rozlohe 400 árov vytvorila autonómnu ekologickú farmu, ktorá ich nielen živí, ale umožňuje im aj slušne si zarobiť. Ukazuje sa, že aj bez pochybných hnojív možno mať bohatú úrodu na malom kúsku pôdy.

Pestovanie zeleniny

Rodina Dervisovcov sa presťahovala do Pasadeny (mesto 15 minút autom od Los Angeles s počtom obyvateľov 130 000) v polovici 80. rokov. K dispozícii mali 800 árový pozemok, z ktorého na polovici stál starý dom a hospodárska budova.  Americký sen o “nezávislosti a 4 akroch” (asi 200 árov) sa prelomili na tvrdú realitu.

Dervisovci sa však rozhodol využiť zdroje na 100% a vybudovali skutočnú domácu farmu na pestovanie zeleniny.

https://www.instagram.com/p/BpqKfAyF9MI/?utm_source=ig_embed

“Keď sme sa do toho pustili, naši priatelia nás považovali za šialencov. Spočiatku sme uvažovali len o pestovaní pre vlastnú potrebu. Ani nám nenapadlo, že by sme si mohli zarobiť predajom prebytkov, “priznáva hlava rodiny Jules Dervis.

https://www.instagram.com/p/BsRXcLHF25l/?utm_source=ig_embed

Čakalo nás veľa prekážok. Namiesto pôdy to bola jedna kopa hliny.” Dervisovci rok čo rok dávali pôdu do kopy pomocou kompostu, kurincov a mikroorganizmov.

https://www.instagram.com/p/BsgdRMslnNO/?utm_source=ig_embed

“Mnohým sa zdá, že žijeme na kúzelnom mieste. Ale v čase nášho príchodu bola pôda v strašnom stave. Až o 20 rokov neskôr sme dokázali dosiahnuť súčasnú úrodu, “spomína Jules Dervis.

https://www.instagram.com/p/BlbuukilsPQ/?utm_source=ig_embed

Dnes je Urban Homestead skutočnou mestskou farmou v Kalifornii, kde na pozemku o rozlohe 400 m2 vypestuje rodina viac ako 3 tony plodín.

Toľko vypestovanej zeleniny ale zjesť nedokážu a predávajú ju ďalej. Podľa hlavy rodiny to je asi 35% všetkej vypestovaných plodín. Ročne tak zarobia niečo okolo 15 000 eur. Táto vypestovaná úroda pokryje až 90% potrieb rodiny. Keď sa zrátajú veci, ktoré si vypestovať nevedia a musia ich kúpiť, náklady na jednu osobu denne sú 2 eurá.

https://www.instagram.com/p/BgwUhrAg1xf/?utm_source=ig_embed

“Namiesto hľadania čerstvého ovocia a zeleniny po meste som pritiahol celé mesto k nám,” hovorí samotný Jules Dervis.

Na farmy pestujú asi 400 odrôd zeleniny, ovocia a jedlých kvetov. Kurčatá, kačice, kozy a dokonca aj pár včelích rodín sa zdržiavajú na zadnom dvore a zásobia ich s vajíčkami, mliekom a medom. Jediná vec, ktorú musia kupovať, sú obilniny, ale tie sú lacné.

https://www.instagram.com/p/BTUPROtgl_q/?utm_source=ig_embed

Obávajúc sa globálnych environmentálnych problémov pán Dervis inštaloval solárne panely na strechu domu, čo znížilo poplatky za elektrickú energiu na 12 dolárov. Rodina si zaobstarala vozidlo poháňané biopalivami, ktoré majitelia miestnych kaviarní a reštaurácií ponúkajú ako vďačnosť za čerstvé produkty zdarma.

https://www.instagram.com/p/BCQ7HPOxYGX/?utm_source=ig_embed

Jediné čo robí Dervisovcom problémy je sucho. Na zavlažovanie pôdy majú zaužívaný staromódny spôsob – polievanie pomocou hlinených hrncov. Na zvyšku pozemku majú aj vertikálne záhony a zelené steny. Poľnohospodári používajú mulčovanie, aby sa zbavili burín a samozrejme znížili množstvo odparovania vlhkosti z pôdy.

https://www.instagram.com/p/9B98IDRYHB/?utm_source=ig_embed

Aj keď to nie sú najvhodnejšie prírodné podmienky a je tam množstvo škodcov, Dervisovci sú si istí, že dobrú úrodu možno dosiahnuť, ak zvolíte správny prístup k výberu plodín, výsadby a poctivou tvrdou prácou  sa výsledky dostavia.

https://www.instagram.com/p/uy_bXPRYN9/?utm_source=ig_embed

Je úžasné, ako z jednoduchej túžby po čerstvých surovinách bez chémie vznikla rodinná farma. Dnes Dervisovci zdieľajú svoje skúsenosti s celým svetom a dokonca robia kurzy pre tých, ktorým sa stal ich spôsob života inšpiráciou.

Čo na to hovoríte?

 

zdroj:takprosto.cc

 

0 replies on “Rodina za rok vypestuje 3 tony plodín a na jedlo denne minú 2 eurá na osobu. Hospodária lepšie ako niektoré družstvá”