Stredné deti sú najsociálnejšími členmi rodiny a tu je dôvod prečo

Verte tomu alebo nie, stredné deti sú dnes už raritou. Rodiny po celom svete majú v súčasnosti tendenciu mať menej detí, zvyčajne 1 alebo 2. To znamená, že už pomaly neexistujú prostredné deti. Alfred Adler, psychoterapeut, ktorý vyvinul teóriu o tom, ako poradie narodenia formuje naše osobnosti zdieľa rovnaký názor. Majú svoje vlastné špecifické črty, vďaka ktorým sú skutočne jedinečné.

Poradie narodenia dieťaťa tvorí dôležitú úlohu v hierarchii rodiny.

© gypsy_love / reddit

Aj keď súrodenci vyrastajú v rovnakej rodine a prostredí, majú skutočne odlišné osobnosti. Vyzerá to čudne, ale psychoterapeut menom Alfred Adler má na to vysvetlenie. Deti sa musia odlíšiť od svojich súrodencov, aby bojovali o rodičovskú pozornosť, a tak sa držia určitej úlohy a osvojujú si konkrétne vlastnosti.

Prvorodené deti majú jedinečnú príležitosť zvoliť si svoje miesto v rodine. Výsledkom je, že získavajú črty osobnosti, ako sú inteligencia a zodpovednosť. Na rozdiel od najstarších deti, ktoré sa narodili neskôr, zvyčajne nepovažujú rodičov za vzor. Majú svojich starších súrodencov, ktorí sú sami deťmi a ku ktorým zvyčajne vzhliadajú, takže majú tendenciu byť detinskejší.

Posledným narodeným deťom sa zvyčajne venuje väčšina rodičov. Rodičia majú tendenciu byť viac chladní k najmladším deťom. Tieto deti väčšinou dostávajú to, čo chcú. To vedie k tomu, že najmladšie deti sú tiež tvorivé, uvoľnenejšie a niekedy trochu rozmaznané.

Nemajú prednosť prvorodených, ani starostlivosť, ktorú dostanú najmladší a môžu sa cítiť odvrhnuto. Skutočnosť, že sa stredným deťom dostáva podstatne menej pozornosti od rodičov, často vedie k nízkej sebaúcte, nezávislosti a odlúčeniu od rodiny aj súrodencov.

© Sex Education / Netflix

Všetky deti hľadajú svoju identitu, ale stredné deti to pravdepodobne potrebujú viac ako akékoľvek iné deti. Na rozdiel od prvorodených, ktorí uprednostňujú pravidlá, sú stredné deti odvážnejšie a je väčšia pravdepodobnosť, že budú experimentovať a skúšať nové veci. Jedna štúdia dokázala, že sú otvorenejší ako ich súrodenci. V skutočnosti sa ľudia pýtali na rôzne veci a prostredné deti boli otvorenejšie voči kontroverzným témam a nápadom.

Stredné deti sa stávajú stredobodom pozornosti

ich spoločenského života. Pravdepodobne nemajú až taký blízky vzťah s rodičmi a tiež majú sklon hľadať intimitu mimo rodiny. Stredné detí získavajú schopnosť vyjsť s rôznymi ľuďmi a stať sa úžasnými vyjednávačmi.

Pomerne často pomáhajú riešiť konflikty v rodine a zohrávajú dôležitú úlohu mierotvorcu. Naučia sa cenné interaktívne zručnosti v rodine, ktoré im pomáhajú stať sa populárnymi a úspešnými vo svojom spoločenskom živote. Sú orientovaní viac na rovesníkov a zvyčajne majú veľa priateľov, ktorí sú stredobodom pozornosti spoločnosti. Všetky vlastnosti, ktoré majú tendenciu získavať v rodine, ako napríklad altruizmus, nezávislosť, otvorenosť a diplomacia, im pomáhajú byť výnimočnými.

Teória je však často kritizovaná.

Adlerova teória poradia narodenia nielen vzbudila veľký záujem a získala mnoho nasledovníkov, ale bola tiež silne kritizovaná. Vedci tvrdia, že k životnému prostrediu môže prispieť veľa aspektov, napríklad pohlavie detí a ich celkový vekový rozdiel. Mnohí sa snažia dokázať, že teória je nesprávna, ale my sme toho názoru, že stále existujú tendencie, ktoré je ťažké poprieť.

Je podľa vás táto teória pravdivá ? Kto je najviac spoločenský vo vašej rodine? Dajte nám vedieť v komentároch !

Zdroj: takprosto