Unikátnemu skalnému útvaru hrozí zánik: Aby Čertovu skalu zachránili musia zmeniť tok rieky!

Skalná ihla, známa aj ako Čertova skala, je prírodný skalný útvar, ktorý sa nachádza na brehu rieky Poprad. Nájdete ju medzi obcami Chmeľnica a Hajtovka v okrese Stará Ľubovňa. Čertovu skalu však ohrozuje už spomenutá rieka Poprad, ktorej tok ohrozuje podložie tejto skaly aj ju celú samotnú. Kompetentní už začali robiť potrebné kroky aby tento unikát, ktorý tu stojí milióny rokov zachovali aj pre budúce generácie.

https://www.instagram.com/p/B_-w9eMhx7R/

 

Čertova skala vznikla počas geologického obdobia, teda v čase keď na našej Zemi žili dinosaury. Tento 12 metrov vysoký skalný útvar je vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorej však hrozí zánik. V rámci zachovania turistického ruchu sa okolité obce zaujímajú o jej záchranu. Samosprávy dokonca plánujú okolo Skalnej ihly vybudovať cyklochodník. Najprv sa však musí vyriešiť problém, ktorý skalu poškodzuje – rieka Poprad.

 

Správa povodia tak plánuje úpravu koryta rieky a dokonca aj zmenu toku rieky. To by malo v konečnom dôsledku zmierniť tlak, ktorý na skalný útvar pôsobí. Všetci rovnako dúfajú v to, že upravenie koryta vyťažením štrku a usadenín problém taktiež zažehná. Už nám len ostáva dúfať, že sa tento záchranný projekt uskutoční čo najskôr aby sa táto jedinečná pamiatka zachovala aj naďalej.

 

Prečo sa volá Čertova skala?

Prezývka Skalnej ihly je odvodená ako inak od povesti. Podľa povesti šľachtic Ľubovenský zapredal svoju dušu čertovi za to aby mohol postaviť hrad. Potom čo sa hrad dostaval, utekal sa šľachtic vyspovedať do kláštora. To sa samozrejme čertovi nepáčilo a na hrad chcel hodiť kameň. Ten sa mu ale z ruky vyšmykol, keď sa zľakol zvonenia zo zvonice kláštora. Od toho času sa Skalná ihla prezýva aj Čertova skala.

 

Boli ste už niekedy na tomto mieste? Ak áno pochváľte sa fotografiami v komentároch.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Unikátnemu skalnému útvaru hrozí zánik: Aby Čertovu skalu zachránili musia zmeniť tok rieky!”