Vedec demonštruje účinok nosenia masky vs. jej nepoužívanie

Aj keď veľa krajín zmierňuje obmedzenia v dôsledku koronavírusu a podniky sa znovu otvárajú, pandémia Covid-19 nikam neodišla. To znamená, že maska ​​je teraz rovnako dôležitá ako pred mesiacom alebo dvoma. Masky sa však odporúčajú nosiť už iba na niektorých miestach. Nie sú už povinné na verejnosti, ale ich nosenie má veľký význam.

Výskumník Rich Davis ukázal na Twitteri, aké dôležité je nosiť masku, jednoduchým experimentom s použitím agarových kultúr. Vedec preukázal, že masky výrazne znižujú šírenie kvapiek a baktérií.

Čo je veľmi dobré, keď sme uprostred pandémie. Davis uviedol, že bol požiadaný, aby sa pokúsil upresniť účinok nosenia masky.

„Tento typ demonštrácie nie je ničím novým, čo je jeden z dôvodov, prečo som bol prekvapený obrovskou online odozvou.“ Prejdite nadol a zistite, aký je rozdiel pri nosení masky a prečítajte si zvyšok rozhovoru s Dr. Davisom.

Rich Davis demonštroval, aký je rozdiel keď nosíme masku.

Poznámka: Pri tejto demonštrácii prítomnosť baktérií (nie vírusov) na doštičkách znamená iba zastúpenie mikróbov prítomných v respiračných kvapkách. Je pravdepodobné, že menšie aerosólové kvapôčky (ktoré by mohli prenášať vírusy, ako je SARS-CoV-2), sú tiež produkované kašľom, kýchaním atď. a že cestujú ďalej a zostanú vo vzduchu dlhšie ako väčšie respiračné kvapôčky.

Potom ukázal, aký účinok má udržiavanie dostatočnej vzdialenosti.

Poznámka: Pri tejto demonštrácii je prítomnosť baktérií (nie vírusov) viditeľných na doštičkách, myslená iba ako náhrada za mikróby prítomné v respiračných kvapkách.
Je pravdepodobné, že menšie aerosólové kvapôčky (ktoré by mohli prenášať vírusy, ako je SARS-CoV-2), sú tiež produkované kašľom, kýchaním atď. a tie by ďalej cestovali a zostávali vo vzduchu dlhšie ako väčšie respiračné kvapôčky.

Opakoval, že masky sú dôležité na spomalenie šírenia koronavírusu.


Zhrnutie malého experimentu vo videu

Odborník nám povedal, že sú miesta, na ktorých nie je potrebné nosiť masku. „Ak ste neboli vystavení a nemáte príznaky respiračného ochorenia, nepoužívajte masku pri ľuďoch, s ktorými ste v karanténe (rodina, priatelia atď.).

Alebo keď ste sami. Keď ste na verejnosti dodržiavajte vzdialenosti 6 metrov a nosenie masky je vždy dobrý nápad. Existujú dôkazy, že keď ste vonku, (keď sa kvapôčky a aerosóly nekoncentrujú, je to ako by ste sa nachádzali v preplnenom a uzavretom priestore). Vždy bude bezpečnejšie, ak by ste boli v tesnej blízkosti iných ľudí, mať nasadenú masku.“

Davis vysvetlil, že účelom jeho demonštrácie bolo ukázať, že to, čo pochádza z vašich úst a hrdla, keď rozprávate, kašlete, kýchate a spievate, sa dá „do značnej miery zablokovať“ pomocou masky.

Vírusy sú veľakrát menšie ako baktérie, ale predpokladá sa, že vírus, ktorý spôsobuje COVID-19 sa väčšinou prenáša, nie voľne vznáša vo vzduchu vo veľkých kvapkách. Takže aj keď maska ​​bez tesnenia neblokuje všetky kvapôčky, ktoré by mohli vzniknúť, určite môže zablokovať veľkú časť.“

Počet nových prípadov v USA opäť stúpa

Rich je riaditeľom klinického mikrobiologického laboratória v Providence Sacred Heart Medical Center v Spokane vo Washingtone. Jeho informatívny a aktuálny príspevok si získal veľa pozornosti.

Získal viac ako 280 tisíc lajkov, jeho príspevok si ľudia prečítali viac ako 166 tisíc krát a niekto dokonca urobil zhrnutie jeho experimentu ! Je dobré, že Richov príspevok videlo toľko ľudí, keďže sa na niektorých miestach opäť obnovil koronavírus.

Situácia nie je taká optimistická, ako by sme chceli. Počet ľudí, ktorí zomreli na Covid-19, celosvetovo presiahol pol milióna. A čo viac, od začiatku nákazy koronavírusu bolo infikovaných viac ako 10 miliónov ľudí. Podľa BBC počet prípadov stúpa v 30 štátoch USA.

Kým v čínskej provincii Hebei prebieha nová izolácia viac ako 400 tisíc ľudí. Je to mätúce obdobie, pretože zatiaľ čo v niektorých krajinách sa počet prípadov zvyšuje, na iných miestach prichádza k uvoľňovaniu obmedzení. Napríklad v Škótsku sa otvára čoraz viac podnikov a študenti sa po trojmesačnej prestávke vracajú do škôl vo Walese.

Zdroj: www.boredpanda.com

Zdroj foto: www.boredpanda.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vedec demonštruje účinok nosenia masky vs. jej nepoužívanie”