Vyčíňanie vandalov v školskom areáli. Uhorel hmyzí hotel, v ktorom boli vzácne druhy živočíchov

Udalosť, ktorá sa odohrala na základnej škole Alexandra Dubčeka v bratislavskej Karlovej Vsi zasiahla všetkých ochranárov, ale aj žiakov, ktorí na zničenom projekte pracovali niekoľko mesiacov. Bratislavské regionálne ochranárske združenie uverejnilo infomáciu o zničení hmyzieho hotelu v areáli školy.

Táto správa je smutná najmä z dôvodu, že len pred pár dňami sa naň bol pozrieť entomológ zo Slovenskej akadémie vied, ktorý skonštatoval, že v hoteli žijú naozaj vzácne druhy živočíchov. Združenie sa k udalosti vyjadrilo: „Toto je obraz mentálneho stavu nejakého jednotlivca, ktorý nemá nič lepšie na práci, ako ísť v sobotu o 7:00 ráno zapáliť hmyzí hotel.“

Podpaľač nezanechal ani jednu stopu

Na vytvorení hmyzieho hotela pracovali okrem piatich tried školy Alexandra Dubčeka aj členovia bratislavského združenie a Miestneho úradu mestskej časti Bratislava-Karlova Ves. Hotel bol vlastne spoločným dielom nadšencov, ktorí sa snažia ochraňovať druhy hmyzu, bez ktorých by príroda nebola takou, akú ju poznáme. Vo facebookovom príspevku združenia sa taktiež spomína, že hotel bol obývaný niekoľkými vzácnymi druhmi hmyzu. Dnes je však v dezolátnom stave. Výtržník ho podpálil tak, že už ho zrejme nejde zachrániť. Jedinou cestou je vybudovať nový.

Združenie v jednom z komentárov napísalo, že prípad rieši polícia, no doposiaľ nie je páchateľ známy a žiadni svedkovia tohoto činu neexistujú. Školský areál žiaľ nie je monitorovaný kamerovým systém aj napriek tomu, že škola kamery má. Tie však smerujú priamo pred hlavný vchod do školy a nie smerom do areálu.

Security Check Required

No Description

Táto udalosť vyvolava strhujúcu debatu v komentároch pod príspevkom združenia. Jeden z komentujúcich napísal: „Žiakom to ukáže, aby sa aj napriek obrovskému sklamaniu nevzdávali. Môže to byť pre nich životná lekcia, v dobrom.“  Problematika prírody a hmyzu ako takého je rozšírenou témou aj medzi politikmi. O včely sa zaujíma aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá pred pár týždňami verejnosť informovala o dôležitosti ochrany včiel.

Security Check Required

No Description

 

Zdroj foto prezident.sk