Z dovoleniek sa vracajú nakazení českí turisti. Bude Česko sprísňovať opatrenia?

Dovolenková sezóna je aktuálne v plnom prúde a mnoho Slovákov neodradilo ani vracajúce sa nebezpečenstvo spojené s pandémiou COVID-19. Zrejme už o pár dní aj my, rovnako ako lekári v Českej republike, zaznamenáme prvé prípady nakazených zo skupiny ľudí, ktorí sa vrátili z dovolenky v zahraničí. O aktuálnom stave nakazených dovolenkárov informoval český portál iDNES.cz na základe informácií od hovorcu českej ministerky zdravotníctva, Renaty Povolnej.

Hovorkyňa prezradila: ,,Testovacie stanice aktuálne nezverejňujú, kvôli ochrane osobných údajov, detaily bydliska nakazených, až kým nedôjde k založeniu silného ohniska. Presné údaje ohľadom ľudí vracajúcich sa zo zahraničia v tejto chvíli nemáme.“ Dovolenkári z Českej republiky si pre tohtoročnú dovolenku vybrali najmä Chorvátsko, Grécko, Bulharsko a susedné štáty Česka.

Hovorkyňa dodala: ,,Situácia sa zhoršila v Srbsku a v Čiernej Hore. Tieto štáty sa teraz zaradili do krajín s vysokým rizikom. Česi smerujúci do týchto oblastí musia pri návrate predložiť test na COVID-19 s negatívnym výsledkom, inak musia podstúpiť povinnú karanténu.“ Podľa epidemiológa Rastislava Maďara, je samotným problémom medzinárodné cestovanie, ktoré môže nie len v Česku, ale aj v iných krajinách, spôsobiť druhú vlnu nákazy skôr ako sa tu objaví obdobie respiračných chorôb.

Rastislav Maďar sa pre portál iDNES.cz vyjadril: ,,Keď sa Európska únia rozhodla otvoriť hranice, počítalo sa, že k nárastu dôjde, no teraz mnohé krajiny EÚ zaznamenávajú nekontrolovateľný nárast chorých. Cesta medzinárodnou hromadnou dopravou je obrovským rizikom. Zdôrazňujeme, že najlepšie je zostať v Česku a keď sa už predsa do cudziny vyberiete, tak podľa možnosti zvoľte individuálnu dopravu.“

Česká republika aktuálne ešte stále uvoľňuje opatrenie, ktoré boli zavedé v boji proti prvej vlne pandémie. Aktuálne platí povinné nosenie ochranných rúšok len v metre a vo vybraných lokalitách, v ktorých krajina zaznamenala vyšší nárast počtu nakazených. Aktuálne sú to oblasti na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Imunológ Vojtech Thon prezradil:

,,U nás nebola taká vírusová nálož ako tomu bolo v iných západných krajinách. Nebola tu taká koncentrácia a navyše šírenie prebiehalo postupne niekoľko mesiacov. Teda nie až od marca, kedy je uvádzaný prvý prípad, ale už mesiace skôr, od prelomu predchádzajúceho roka. Z pôvodného epicentra sa skrze turistov a ľudí na pracovných cestách nákaza rozšírila po celom svete.“

Česká republika spočiatku postupovala ako aj Slovenko zavádzaním prísnych hygienických opatrení. Medzi ne patrilo aj povinné nosenie rúšok, zatvorenie obchodov, divadiel, kín a obchodných centier. Postupne sa však tieto prevádzky začali otvárať, rovnako ako aj samotné hranice s inými krajinami. Na nasledujúcom obrázku si môžete pozrieť grafické zobrazenie krajín, do ktorých je vstup obyvateľom Českej republiky neodporúčaný a do ktorých áno. Zelená farba znamená nízke riziko a červená zasa vysoké riziko.

Seznam evropských zemí podle míry rizika nákazy. Červeně jsou země s vysokým...

Zdroj: idnes.cz