Zmenu interrupčného zákona podporilo 81 zo 134 prítomných. O aké zmeny ide?

V utorok (14. júla) prešiel do druhého čítania návrh na zmenu interrupčného zákona z dielne Anny Záborskej. Tento návrh podporilo 81 zo 134 prítomných, proti bola strana SaS a časť strany Za ľudí. Avšak podľa prieskumu Focusu pre Inštitútu pre verejné otázky je zo 1009 opýtaných až 55% presvedčených o tom, že dnešný interrupčný zákon je primeraný a nepotrebuje zmenu. Až 20% respondentov si myslí, že zákon je až príliš prísny a prístup k interrupciám by mal byť ženám uľahčený.

 

Návrh nie je v súlade s ústavou

Prieskum Focusu taktiež poukázal na to, že väčšina voličov vládnej štvorkoalície si myslí, že pôvodný zákon nie je potrebné meniť. Myslí si to 75% voličov strany Za ľudí, 60% voličov SaS, 59% voličov OĽaNO, ktoré s návrhom prišlo a v neposlednom rade 57% voličov strany Sme Rodina. Denisa Saková taktiež považuje návrh Anny Záborskej v rozpore s ústavou a pôvodný zákon je podľa nej v súlade so Štrasburským dohovorom aj s ústavou. „Myslíme si, že sa majú riešiť vládou a parlamentom úplne iné problémy, ktoré súvisia s ekonomickou situáciou a sociálnymi neistotami, ktoré na Slovensku sú,“ vyjadrila svoj názor Saková.

❗️PREŠLO OBMEDZENIE PRÍSTUPU K INTERUPCIÁM ❗️ v prvom čítaní. Až 81 poslancov hlasovalo ZA (v zátvorke označení písmenom „Z“) Odložte si prosím túto fotografiu aspoň do dalších volieb, keby ste sa chceli nechať oklamať povrchným marketingom. ✅SaS ako jediný klub nemá ani jedno ZA✅ #wrongway #niesmeschranky #nebudemeticho #anivseptembri

No Description

 

Nepáči sa to ani prezidentke

Svoj názor na zmenu interrupčného zákona vyjadrila aj samotná prezidentka Zuzana Čaputová. Tá jasne vyjadrila, že Slovensko momentálne čelí úplne iným problémom, ktoré je potrebné riešiť. „Môj názor na interupcie je všeobecne známy, považujem to za zlú vec, sama som nič také nikdy nepodstúpila a ani by som nepodstúpila. Napriek tomu si nemyslím, že je správne riešiť túto otázku zákonnými zákazmi,“ vyjadrila sa Čaputová. Okrem iného do Národnej rady mieria aj ďalšie 3 predložené návrhy týkajúce sa sprísňovania prístupu k interrupciám. Dva z nich predložili kotlebovci a jeden Štefan Kuffa, ktorý z extrémistickej strany odišiel.

IGOR MATOVIČ: „TÁTO INICIATÍVA JE SCHOPNÁ ZÍSKAŤ PODPORU AJ LIBERÁLNYCH POSLANCOV V PARLAMENTE“ . Som vďačná mnohým poslancom, politikom, ľuďom dobrej vôle, ktorí vyjadrujú podporu nášmu návrhu zlepšovania podmienok pre matky, rodiny a ich nenarodené deti, aby sa počaté deti mohli narodiť a matky a ich rodiny ich mohli s láskou prijať. . Všetci musíme mať na zreteli veľký ideál – Slovensko bez umelých potratov. . Každý krok správnym smerom, aj ten malý sa počíta. Vykročme! . Slovensko má na to, aby sa stalo lepšou, humánnejšou krajinou. #nrsr2020 #KÚ #krestanskaunia #krestanvpolitike

No Description

 

V čom spočíva novela interrupčného zákona Záborskej?

V návrhu sa upravuje lehota na rozmyslenie pred zákrokom, ktorá sa má predĺžiť na 96 hodín. Úpravou by mal prejsť aj informovaný súhlas, ktorý by mal reflektovať reálne informovanie a nie obyčajnú formalitu alebo prekážku. Zakazuje sa reklama v oblasti potratov a dôraz sa bude klásť aj na zodpovednosť lekára pri poučení ženy pred zákrokom. Zmeniť by sa malo aj používanie pojmu “umelé prerušenie tehotenstva” na “umelé skončenie tehotenstva”.

Predkladatelia tak zdôraznili, že tehotenstvo sa neprerušuje, keďže “neexistuje žiadna objektívna možnosť jeho pokračovania“. Ak sa žena rozhodne o vykonaní interrupcie pre nezdravý vývoj plodu alebo jeho genetický chybný vývoj bude potrebovať dva nezávislé lekárske posudky.

5. OPATRENIE NÁVRHU ZÁKONA ✅✅✅ . na pomoc ženám a rodinám v náročnej životnej situácii, aby sa ani jedna matka nemusela rozhodnúť z ekonomických alebo sociálnych dôvodov pre umelé ukončenie tehotenstva: . 👉 Ďalším z rady opatrení, ktoré navrhujeme v diskutovanom návrhu zákona je preplatenie (zdravotnou poisťovňou) druhého lekárskeho názoru pri podozrení na postihnutie počatého dieťatka. Prečo je to dôležité? Existujú príbehy ľudí, ktorí sa napríklad kvôli údajnej diagnóze Downovho syndrómu rozhodli podstúpiť potrat a po jeho vykonaní bolo zistené, že diagnózna nebola presná a dieťatko bolo zdravé. Som pevne presvedčená, že všetci sme za to, aby sa takýmto prípadom predchádzalo. Ak by sa vďaka tomuto opatreniu podarilo z 900 detí, ktoré sú ročne potratené práve zo zdravotných dôvodov, zachrániť čo i len 1, už vtedy by to malo obrovský zmysel. Veríme, že ich bude viac a veríme, že pre toto opatrenie nájdeme širokú podporu. . ČO SI O ŇOM MYSLÍTE VY? 🤔 #nrsr2020 #KÚ #krestanskaunia #krestanvpolitike

No Description

 

Aký je Váš názor na novelu tohto zákona?

zdroj:markiza.sk