Ak sa nachádzate v Chorvátsku, vráťte sa hneď domov. Rakúsko žiada svojich obyvateľov, aby sa čo najrýchlejšie vrátili späť

Leto je v plnom prúde a aj napriek prebiehajúcej pandémii sa po zvoľnení opatrení mnoho ľudí “rozutekalo” po svete. Jedná sa najmä o dovolenky pri mori a najčastejšou destináciou je práve Chorvátsko. Ešte minulý piatok (14. augusta) vyhlásil rakúsky minister zahraničných vecí Chorvátsko za rizikovú krajinu. Rakúšania si tak cestovanie do tejto krajiny musia premyslieť a tí, ktorí tam dovolenkujú by sa na odporúčania vlády mali vrátiť domov.

 

Podmienkou návratu je negatívny test

“Cestovné upozornenie je platné pre celé Chorvátsko od pondelka (pozn. 17. august), to znamená, že žiadny/a Rakúšan/ka by tam nemal/a cestovať. Rakúski turisti v Chorvátsku by sa mali okamžite vrátiť domov. Podľa ministerstva zdravotníctva bude od pondelka pre cestujúcich z Chorvátska povinný test na Covid 19,” prehlásilo rakúske ministerstvo zahraničných vecí pre portál SeaHelp. Od dnešnej polnoci tak museli cestujúci z Chorvátska pri prechode hranicami predložiť negatívny PCR test na Covid 19, ktorý nesmel byť starší ako 72 hodín. Ak však takýto test nepredložili, majú 48 hodín na to aby si takýto test dali urobiť a za ten čas zotrvať v karanténe.

 

chémia, chemikálie, covid-19

Zdroj: pexels.com

 

Na hraniciach sa čakávajú dopravné zápchy

Návrat všetkých dovolenkujúcich však predstavuje aj riziko väčších dopravných zápch na pohraničí medzi Chorvátskom a Slovinskom aj medzi Slovinskom a Rakúskom. Rakúšania dovolenkujúci v Chorvátsku, ktorí sa chceli vyhnúť povinnému testovaniu a karanténe, tak mali čas na návrat do nedeľného večera (16. august). Avšak aj napriek tomu sú od dnešného dňa na hraniciach oveľa prísnejšie kontroly, ktoré predĺžujú čas čakania. Všetky informácie sa zadávajú manuálne tak aby sa zistilo, kde všade daný cestujúci bol.

 

autá, bočné zrkadlo, čelné sklo

Zdroj: pexels.com