Poľsko láme rekordy v počte denných prírastkov nakazených. Vláda tak označila, ktoré časti sú považované za “červené zóny”

Druhá vlna koronavírusu už niektoré krajiny zasiahla, iné to iba čaká. Na Slovensku počet denných prírastkov síce stúpol no stále sa jedná “iba” o dvojciferný prírastok denne. Na druhej strane v susednom Poľsku je situáciu oveľa horšia. Počet denných prírastkov tam láme rekordy a blíži sa pomaly k tisícke. Vláda tak začína opäť predstavovať opatrenia a časti Poľska rozdelila na zelené, žlté a červené zóny.

Coronavirus News on Screen

Zdroj: pexels.com

 

Čísla sú čím ďalej tým vyššie

Včera (6. august) bol oznámený nárast až o 726 prípadov čo predstavuje najvyšší prírastok od začiatku pandémie. Krivka má tak stúpajúcu tendenciu už niekoľko týždňov. Poľsko tak v ten istý deň zaznamenalo aj najvyšší počet úmrtí, ktorý predstavoval číslicu 18. Celkovo v Poľsku podľahlo koronavírusu 1774 ľudí. Aj napriek tomu, že je Poľsko pre Slovensko označované ako “zelená” krajina, je situácia okolo slovenských hraníc sa nezlepšuje. Podľa refresher.sk za včera prubudlo v Sliezskom vojvodstve v okolí mesta Katovice na juhu Poľska  129 prípadov.

Ministerstvo zdravotníctva tak predstavila nový systém semafóru pre tamojšie opatrenia ako informuje portál Notes from Poland. Označenie oblasti bude založené na dynamike denných prírastkov za posledné 2 týždne, kde zaváži aj to koľko nakazených bude pripadať na 10 000 obyvateľov danej oblasti. 

No Title

⚠️ Mapa powiatów według kategorii obostrzeń COVID-19. #koronawirusLista obostrzeń 👉 https://t.co/VAAALIZ0ztKomunikat 👉 https://t.co/7rYMI4owtP pic.twitter.com/YnFgJ7Mg2l

 

Rozdelenie do zón

Za “červenú zónu” bolo zatiaľ vyhlásených 9 oblastí. V nich sa musia opäť povinne nosiť rúška na verejnosti aj v exteriéri. Opäť sa budú zatvárať fitness centrá, kiná a rekreačné zariadenia, rušiť sa budú aj podujatia. Verejná mestská doprava ale aj kostoly budú mať obmedzenia týkajúce sa využitia svojich kapacít. Za “žltú zónu” vyhlásili 10 oblastí.

Opatrenia týkajúce sa nosenia rúšok sa nemenia no zariadenia ako kiná budú môcť využívať iba 25% zo svojej celkovej kapacity. V týchto zónach sa stále môžu organizovať rôzne kultúrne a športové podujatia. No väčšia časť Poľska stále ostáva “zelená” čo znamená, že opatrenia sa budú aplikovať iba plošne.

zdroj: notesfrompoland.com