TEST: Je bezpečné v horúčavách prekrývať kočíky? Ktorá látka je najhoršia?

Letá sú čím ďalej tým horúcejšie a preto sa musíme pred ostrým slnkom chrániť. Najzraniteľnejšími bytosťami ale sú tí najmenší, ktorí sa vo vysokých horúčavách rýchlo prehrejú a dehydratujú.

V tomto článku sa dozviete či je bezpečné prekrývať kočíky a tak chrániť deti pred horúčavou a škodlivými lúčmi. Portál which.co.uk otestovanal dokopy 3 látky a 2 produkty, ktoré sú predávané s tým, že dieťa ochránia pred teplom aj nebezpečným žiarením.

Malé deti, ktoré majú menej než 6 mesiacov by sa na priame slnko nemali vystavovať vôbec. Jemná detská pokožka tak musí byť chránená pred UV žiarením a možnosťou spálenia. Preto mamičky prekrývajú kočíky s látkami v domnienke, že dieťaťu vytvoria tieň a tak ich ochránia. No tak ich iba vystavujú riziku prehriatia z toho dôvodu, že v tak “uzavretom” priestore bude teplota iba stúpať.

 

OUR DIAPER FREE STORY ✨ I didn’t follow any books or rules, so please excuse me if this story isn’t too helpful on „strategies“ or „tips“ because once again, I just went with the flow and followed her patterns. And experts will know probably say what I did was wrong 🤪 But what I dreaded and thought would be a terrible & annoying process, was smooth and easy. Which to me, is priceless. When she was 18 months I bought her a potty so she would start to get familiar with it at home. Slowly, she started showing signs of interest. But at nearly 2 she suddenly showed me ALL the signs (take a look at my blog post Potty „training“: How to know if your toddler is ready) and since we had no more travels ahead and I was in my 2nd trimester, I thought it would be the perfect time. I switched her to pull up diapers and told her to let me know when she needed to go. She had been doing it on her own 50% of the time, and in a few days of actively asking and going, she told me or went every single time except poop, so I kept her pull ups, but she had no pee accidents. A month later, by the time the lockdown began, I thought it would be the perfect time to completely remove diapers and only keep them for sleep. So she started to let me know when she wanted to poop too, and slowly became more confident. For outings: we went potty every time we left the house and when we came back. And she got completely used to it too. Right now she uses pull ups to sleep but she wakes up dry and goes pee right away on her own when she wakes! She is so proud of being a big girl. Again, every kid, environment, timeline, process, patterns and parents are different so it’s hard to compare. I am sure We will have a different experience with Beckham. But it worked perfectly for us. She wasn’t scared or frustrated, but confident and excited. To be honest, she was ready before I was. And I’m glad I trusted her lead. I know some parents do have timelines or rather do it differently, but again, just telling MY own experience. Hopefully it’s somehow helpful! Any Q? How was your diaper free experience? Or how is it going?

No Description

 

Testovaná bola plienková látka, uterák, flísová deka dvojo produktov vytvorených priamo na takéto použitie. Výsledky sa porovnávali s odkrytým kočíkom a zdvihnutou strieškou.

Test bol vykonaný počas ozaj horúceho dňa a počiatočná teplota vzduchu bola 33 °C, ktorá sa neskôr vyšplhala až na 34,8 °C. Z výsledkov však ale vznikla obrovská dilema. Na jednej strane je prekrytie kočíka počas toho ako dieťa neustále kontrolujete bezpečné vzhľadom na blokovanie UV žiarenia. No na druhej strane sa teplota v kočíku po prikrytí náramne zvyšuje.

Ako dopadol test?

Pri meraní bol kočík otočený tak, že slnko dopadalo na striešku a dieťa tak bolo otočené smerom k rodičovi. Z uvedeného grafu vyplýva, že najlepšie dopadol neprekrytý kočík so zdvihnutou strieškou.,

keďže aj po hodine sa teplota držala pomerne nízko. Najhoršie v teste obstál uterák, keďže od počiatočného prekrytia stúpla po hodine teplota na vyše 39 °C. Flísová deka, plienková látka a 2 produkty vykazovali priemerne rovnaký výsledok. Teplota síce stúpla no oproti uteráku sa hodnoty držali v rozmedzí od 37 do 38 °C.

 

 

 

Zdroj: which.co.uk (upravené)

 

Či už sa na základe výsledkov rozhodnete kočík prekrývať alebo nie, je potrebné aby ste svoje dieťa pravidelne kontrolovali. “Priložte ruku na bruško alebo zadnú časť krku dieťaťa (ruky a nohy dieťaťa sú zvyčajne studenejšie čo je úplne v poriadku).

Ak cítite, že pokožka Vášho dieťaťa je horúca alebo spotená, znamená to, že sú prehriate,” varuje Jenny Wars z Lullaby Trust. V takýchto prípadoch nesmiete zabúdať na pravidelný pitný režim a ak je to možné, trávte so svojimi najmenšími čo najviac času v chládku.

S čím prekrývate/prekrývali ste kočík Vy? Prekvapili Vás výsledky tohto testu?

zdroj: which.co.uk