Vedci zistili aký nápoj môže byť spúšťačom depresií. Pijete ho aj Vy?

Denne by človek mal vypiť aspoň 2 litre tekutín v lete aj o čosi viac, keďže sa aj viac potíme. Niekomu postačí aj čistá voda či minerálka no iným ulahodí viac káva, čaj alebo ochutené vody. Vedci tak začali skúmať ako nás môže výber pitného režimu ovplyvniť. V závere sa dostali k celkom zaujímavým výsledkom, ktoré Vás možno zaskočia!

bolesť, čierne pozadie, čierny a biely

Zdroj: pexels.com

 

Pitie kávy Vám môže pomôcť

Výsledky vzišli z analýzy dát od 263 925 ľudí vo veku 50 až 71 rokov, ktorých vedci sledovali vyše 10 rokov. Zvýšená pravdepodobnosť k náchylnosti na depresie sa prejavila u skupiny ľudí, ktorí denne vypili viac ako 4 plechovky sladených nápojov. Riziko vzniku depresie u takýchto ľudí sa zvýšilo až o 30% oproti tým, ktorí sladené nápoje nepili.

Riziko však bolo väčšie u ľudí, ktorí si dopriali takzvané diétne verzie týchto nápojov. No na druhej strane, u ľudí, ktorí si denne dopriali 4 šálky kávy sa riziko znížilo o 10% v porovnaní s tými, ktorí kávu vôbec nepili. 

 

dáma, dospelý, hrnček

Zdroj: pexels.com

 

Za všetkým sú umelé sladidlá

“Na rozdiel od cukrom sladených nápojov, do diétnych nápojov sa používajú umelé sladidlá ako aspartam alebo sacharín aby boli sladšie a bezkalorické. Naša podrobnejšia analýza zistila, že pridávanie týchto umelých sladidiel do kávy alebo čaju ale nepridávanie cukru alebo medu bolo spojené s vyšším rizikom depresií. Máme tak podozrenie na rôzne vplyvy umelých sladidiel medzi nimi aj neurologické vplyvy,” vysvetľujú autori štúdie.

 

because wake up and taste the 🍓. #StrawberryGuava #becauseIcan

No Description

 

Môže depresia spôsobiť vyššiu chuť na sladené nápoje?

Vedúci štúdie, Dr. Honglei Chen, zhrnul výsledky tak, že obmedzenie príjmu sladených diétnych nápojov alebo ich nahradenie nesladenou kávou môže prirodzene znížiť riziko depresií. Avšak podotýka, že ľuďom, ktorým boli naordinované lieky na depresiu by nemali prestať brať, keďže je potrebné ešte hlbšie skúmanie tejto témy.

Zároveň dodáva, že štúdia nevylučuje ani spätnú kauzalitu a to, že depresie môžu spôsobiť zvýšený príjem sladených nápojov. “Jednou z možností je, že ľudia trpiaci depresiami môžu mať chuť na sladké nápoje a tak môžeme uvažovať aj nad tým, že sa to môže objaviť aj roky predtým ako im bola depresia diagnostikovaná,” argumentuje Dr. Chen.

zdroj: spring.org