Za nádherným orlojom nemusíte cestovať až do Prahy, na Slovensku máme svoj vlastný!

Ak Vás láka Praha najmä aj kvôli povestnému Pražskému orloju, zdá sa, že sa nádherným orlojom nemusíte cestovať až za hranice k našim „bratom“. Na severe Slovenska totižto máme svoj vlastný orloj, ktorý bol vytvorený v roku 2009 slovenským sochárom Viliamom Loviškom. Tento nádherný orloj sa nachádza v okolí Čadce, presnejšie v okresnej obci Stará Bystrica.

Stará Bystrica – obec so Slovenským orlojom

Obec Stará Bystrica oznamuje, že v pondelok 03.08.2020 bude prebieha… ť asfaltácia štátnej cesty pri Parku sv. Floriána (od kostola až po požiarnu zbrojnicu). Z dôvodu, aby sa neroznášal postrek, prosíme vodičov, aby si v pondelok ráno, najneskôr do 8.30 h, vyparkovali svoje motorové vozidlá. Uvedené platí aj pre miestnu časť Pytlovia.

Slovenský orloj #kysuce #starabystrica #slovenskyorloj #slovensko #milujemslovensko🇸🇰❤️ #hrdaslovenka #historiaslovenska #bestofslovakia #zahistoriou #dayouttravel #potulkyposlovensku

No Description

Obec uvádza, že tento orloj je najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Jeho výklenky skrášľuje 6 bronzových plastík  – knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Kompozícia orloja zahŕňa Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu – patrónku Slovenska a celková kostra pozostáva z 80-tich drevených ramien.

Na vylete za slovenskou kulturou🙌🏼:)…#skovenskyOrloj #unikat #StaraBystrica

No Description

Slovenský orloj ☕️🍂👫💛📌 #thisisslovakia #slovenskyorloj #starabystrica #onwayhome #slovenskojekrasne #slovenskonasekrasne

No Description

Sochy orloja sú prácou rezbára Petre Kuníka z Tvrdošína no hlavnou časťou orloja je jeho ciferník, ktorý je doplnený o astronomické údaje, takzvaný astroláb.

„Práve astroláb robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku,“ informuje obec a dopĺňa, že astronomické údaje sú špecifické pre polohu Starej Bystrice. Výnimočnosť tohto orloja spočíva aj v tom, že ako jediný na celom svete ukazuje takzvaný pravý slnečný čas.

Po ceste na Oravu sme sa zastavili na obed v Starej Bystrici, kde je takyto krasny Slovensky orloj 😍 a ta dedinka je carovna, nadherne prerobena, ako v polskom Zakopanom ❤️ #starabystrica #slovenskyorloj #slovakia #slovaktraditione #thisisslovakia🇸🇰 #visitslovakia #summertimefun #summer #june #sunnyday🌞 #relaxtime #tripwithmyhubby #goodtimes #goodvibes✨ #xiaomi #xiaomimi9photo #instagood #instafoto @mr_djordjevic

No Description

 

Zdroj fotografii: starabystrica.sk

zdroj: starabystrica.sk