Zabudnutý termálny prameň: V Lukavici sa okúpete v každom ročnom období! SKORO NIKTO HO NEPOZNÁ

Na Slovensku nie je núdza po termálnych prameňoch, ktoré nájdete skoro na každom kroku. Napríklad také Kalameny či Kaďa v Liptovskom Jáne sa tešia vysokej návštevnosti. No mnohé lokality, ktoré ponúkajú takéto “dary prírody” sa nedajú naplno využiť či zefektívniť aby podporili cestovný ruch danej oblasti. Na termálny prameň v Lukavici tak mnoho ľudí zabúda alebo dokonca o ňom ani nevie.

Termálny prameň Lukavica ako už názov napovedá nájdete neďaleko dedinky Lukavica pri Žarnovici (podľa Google maps to vyhľadáte veľmi ľahko). Termálna voda priteká do malého jazierka cez „hydrant“ pokrytý hrdzou. Jazierko je hlboké niečo cez pol metra. Voda je cítiť po železe, ale nič nepríjemne. Počas našej návštevy – doobeda cez pracovný týždeň sme tam nikoho nestretli, takže sme si tento #prirodnywellness užili v súkromí. Možno tomu prispelo aj nepriaznivé počasie, ale o to lepšia atmosféra 🙂. Podľa niektorých článkov a postov tu na instagrame som mala mierne obavy zo znečisteného, zničeného okolia prameňa, ale okrem jednej petflaše bolo čisto. Tiež som podľa cudzích fotiek z ineternetu nevedela, akú farbu vody v prameni mám očakávať, keďže na niektorých fotkách mala bledomodrú farbu a na iných zelenú farbu, preto prikladám aj našu reálnu fotku bez filtrov ➡️. No a teraz jedna z najpodstatnejších informácií – teplota vody. Opäť na internete uvádzajú rôzne teploty od 30 do 35 °C, ale voda bola teplejšia ako ja, tak hádam nie som 🧛🏼‍♀️. Ak rozmýšlate nad návštevou tohto nie až tak komerčného prameňa (v porovnaní napr. s kaďou v Liptovskom Jáne určite), tak neváhajte. Šušká sa totižto, že prameň aj s pozemkom sa má stať súkromným vlastníctvom a to už kúpanie verejnosti nebude. #termalnypramen#prirodnytermalnypramen#Lukavica#sopsomnatripe#officialadventuredog#awesomeearth#roamtheplanet#earthfocus#wilderness#visualoflife#exploreeveryday#takemoreadventures#folktravel#neverstopexploring#wanderfolk#visualwanderlust#slovensko#slovakia#dnescestujem#exploreslovakia

No Description

 

Malo tam byť kúpalisko

Tento termálny prameň sa nachádza na strednom Slovensku na okraji Štiavnických vrchov neďaleko obce Lukavica. Jedna Lukavica sa nachádza aj pri Zvolene, no termálne pramene sa nachádzajú neďaleko Žarnovice. Ak ste si mysleli, že toto miesto sa nesnažil nikto priblížiť turistom, ste na omyle. V minulosti tu totiž bola plánovaná výstavba kúpaliska no narazilo sa na problémy. Podľa denníka Čas vlastní pozemky v okolí viacero ľudí čo pre výstavbu predstavuje obrovský problém.

🌊🏞️

No Description

 

Má liečivé účinky

To ale na tom nič nemení a okúpať sa tu môžete. Voda má 35 °C a tak je ideálna na kúpanie v každom ročnom období. Miestni tvrdia, že silne železitá voda, ktorá tam vyviera ma množstvo zdravotných benefitov. Podľa informácii denníka SME od miestnych ľudí, termálny prameň má blahodárne účinky na pohybové ústrojenstvo a pomáha pri kožných ochoreniach. Nie je sa čomu čudovať, keďže neďaleko sa nachádzajú kúpele Vyhne a Sklenné Teplice, ktorých termálna voda pochádza rovnako z bývalého Štiavnického stratovulkánu.

#winter #snow #lukavica #termal #lake #in #the #midle #of #nothing #slovakia #forest #photooftheday

No Description

 

Zaujímavosťou je aj to, že termálny prameň nevyviera prirodzene ale je výsledkom geologického prieskumu. Po vykonaní 800-metrového prieskumného vrtu sa prameň nevyužíval a aj preto o ňom dodnes veľa ľudí nevie. Termálny prameň využívajú najmä domáci no tým sa nepáči neporiadok, ktorí tam zanechávajú návštevníci.

Lukavica #hobby #relax #turist #warmwater #queen #nature

No Description

Prírodné kúpanie za každého počasia

Zima, dážď a kúpanie sa v prírode. Neďaleko Žarnovice chceli ťažiť pôvodne urán. Miesto uránu narazili však na niečo iné. Teraz je tam miesto bane, termálny …

 

Ak sa rozhodnete tento termálny prameň navštíviť stačí sa dostať do obce Lukavice neďaleko Žarnovice. Keď sa dostanete k miestnemu kostolu, pri ňom odbočíte doprava a po 50-tich metrov odbočíte na doľava na lesnú cestu. Tá Vás dovedie k provizórnemu parkovisku odkiaľ je Váš cieľ vzdialený približne 100 metrov.

zdroj: nasavoda.sk