Budú Slováci pracovať o jeden deň menej? Koalícia navrhla rozšírenie zoznamu štátnych sviatkov!

Mnohokrát ste z médii mohli zachytiť debatu o skrátenom pracovnom týždni. U nás je vo všeobecnosti zaužívaný systém piatich pracovných dní no variácie sa líšia aj od odvetvia, v ktorom pracujete.

Na teraz sa táto téma Slovenska netýka no koaličný poslanci prišli s iným návrhom ako si skrátiť odpracované dni v roku. OĽaNO a ostatné koaličné strany tak prišli s dvoma novelami zákona týkajúcich sa pamätných dní a štátnych sviatkov.

Rozšíri sa aj zoznam pamätných dní

V návrhu poslancov strany OĽaNO sa píše o pridaní 24. júna (Deň pamiatky obetí komunistického režimu) na zoznam pamätných dní. Týmto dátumom si tak pripomenieme udalosť z roku 1954, keď na súde v Trenčíne pri procese so Silvestrom Krčmérym zazneli jeho slávne slová.

“Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu!”

prehlásil. Poslanci z OĽaNO tak chcú pozdvihnúť jeho presvedčenie a vnútornú silu, ktoré dokázali podkopať pevný totalistický režim.

Okrem iného chcú do zoznamu doplniť aj 21. jún (Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska) a 21. august (Deň obetí okupácie Česko-Slovenska). Takto chcú vymedziť 23-ročné trvanie okupácie.

 

O jeden štátny sviatok viac

Okrem iného sa v návrhu strany OĽaNO spomína aj Deň zahraničných Slovákov, ktorý mienia premenovať na Deň Slovákov žijúcich v zahraničí. Ich cieľom je tak zosúladiť názov pamätného dňa s formuláciou v Ústave SR a zákone o Slovákoch žijúcich v zahraničí.

No stredobodom pozornosti je však návrh kolaičných strán. Tí chcú, aby sa 28. október (Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu) dostal do zoznamu štátnych sviatkov. Zoznam by sa tak rozšíril z 5-tich sviatkov na 6. 

 

Podľa nich tak tento deň patrí k jedným z najvýznamnejších v novodobej histórii Slovenska. Argumentujú aj tým, že počas trvania česko-slovenského štátu bol tento sviatok štátnym. Po vzniku samostatného Slovenska nebol tento deň ani v zozname pamätných dní, kde sa dostal až v roku 1999.

 

Čo si o týchto návrhoch myslíte Vy? Mali by sme si tieto dni viac pripomínať?

zdroj:aktuality.sk