Zrušiť omše kňazom môže urobiť len biskup. S cirkvou situáciu nikto nekonzultoval

KBS, Konferencie biskupov Slovenska, zverejnila ku včera schváleným opatreniam vlády svoje stanovisko. Podľa nej je štátom príkazané zrušenie bohoslužieb možné len s ich súhlasom. Hovorca KBS, Martin Kramar, uviedol, že kňazom môžu nariadiť zrušenie omší len biskupi a štát to bez ich súhlasu vraj urobiť nemôže.

Igor Matovič, predseda vlády, spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom včera vo večerných hodinách zverejnili najnovšie platné opatrenia, zavedené kvôli nepriaznivému vývoju koronavírusu na Slovensku. KBS v reakcii na nové opatrenia zverejnilo vyhlásenie tlačovej kancelárie KBS.

Martin Kramar okrem toho uviedol:  „Nakoľko cirkvám bolo prisľúbené, že ak dodržia sprísnené opatrenia, bude pre ne platiť tzv. semafor, navrhnutý odborníkmi.“ 

Ako však zaznelo vo včerajšej relácii TV Joj, premiér Igor Matovič nesúhlasí so zavádzaním opatrení na základe semaforov, nakoľko sa vraj neosvedčili.

Hovorca KBS taktiež potvrdil, že KBS dnes konzultuje správnosť nariadenia s vládou. Žiaden z predstaviteľov cirkví nebol na posledné zasadnutie krízového štávu prizvaný a tak sa má rozhodnutie vlády podľa nich po spoločnom rozhovore ešte objasniť. Podľa premiéra by mali omše prebiehať online, tak ako to bolo na jar.

Vláda včera rozhodla aj o zakázaní všetkých hromadných akcií okrem tých, pri ktorých organizátori zabezpečia negatívny test, nie starší ako 12 hodín, u všetkých pozvaných. Povolené sú akcie ako svadby, pohreby či krstiny bez následných osláv.