Nové sídlisko na okraji Petržalky: Cirkev by mala postaviť 2500 bytov a kostol

Bratislavská Petržalka by sa v budúcnosti mohla rozšíriť až o 2500 bytov. Tie by mali pribudnúť na okraji Petržalky na území Kapitulského dvora. O zámere výstavby informovali TV Noviny no to, kto tento projekt bude realizovať Vás prekvapí. Žiadny developer ale rímskokatolícka cirkev (Bratislavská arcidiecéza) chce svoje pozemky patrične využiť.

„Cirkev je pomerne veľký vlastník pozemkov po celom Slovensku, vrátane Bratislavy a s ohľadom na aktuálnu situáciu v Bratislave, kedy je málo dostupných bytov, tak je celkom prirodzené, že sa snaží nejakým spôsobom využiť tieto pozemky,“ konštatuje urbanista a bloger Adrian Gubčo.

Pôda neďaleko rakúskych hraníc je momentálne klasifikovaná ako poľnohospodárska no o niekoľko rokov tam môže stáť 2500 bytov aj nový kostol.

Vizualizácia nového sídliska v Petržalke.

Zdroj: tvnoviny.sk

 

Dominantou bude kostol

Nová štvrť sa nachádza pri diaľnici D2 a podľa prvých vizualizácii má byť ozaj moderná. Okrem moderných budov by sa mala na námestí vynímať aj veľká kostolná veža.

Adam Sarló z petržalského referátu komunikácie s verejnosťou však tvrdí, že ak v budúcnosti na území prebehne výstavba, potrebuje štvrť aj dobrú občiansku vybavenosť. Podľa neho by tam nesmelo chýbať zdravotnícke zariadenie či nemocnica, škola či škôlka no nesmie chýbať zeleň, kvalitné chodníky a komunikácie.

Odhadovaný rozpočet je 300 miliónov eur a projekt by mal oživiť aj niekdajšiu viedenskú električku či zakomponovať vojenské bunkre. No stavať sa nezačne tak skoro. Urbanista a bloger, Adrian Gubčo, si však myslí, že cirkev sa môže koniec koncov rozhodnúť pozemky a to aj za vyššiu cenu.

 

Vizualizácia nového sídliska v Petržalke.

Zdroj: tvnoviny.sk

zdroj:tvnoviny.sk