Pápež tvrdí, že milovanie a dobré jedlo sú „jednoducho božské“!

ápež hovorí, že mať sex a jesť dobré jedlo je „jednoducho božské“ a sme si istí, že s ním mnoho ľudí súhlasí. O týchto dvoch témach diskutovali pápež František a taliansky spisovateľ Carlo Petrini v sérii rozhovorov.

Petrini stojí za hnutím „pomalého jedla“, ktoré je proti rýchlemu občerstveniu, a nabáda ľudí, aby jedli jedlo vyrobené „čistým spôsobom“. V diskusiách s Petrinim pápež kritizuje „prehnanú morálku“ katolíckej cirkvi.

Pápaž František povedal:

,,Potešenie prichádza priamo od Boha. Nie je to ani katolícke, ani kresťanské, ani nijaké iné. Je to jednoducho božské. Cirkev odsúdila neľudské, brutálne a vulgárne potešenie, na druhej strane však vždy akceptovala potešenie ľudské, jednoduché a morálne.

Potešenie z jedla je tu preto, aby ste sa zdravo stravovali, rovnako ako je tu aj sexuálne potešenie, vďaka ktorému bude láska krajšia a tým sa zaručí zachovanie ľudskej populácie.“

Pápež František potom čitateľov odkázal na film

Babette’s Feast z roku 1987 – film o sestrách Martine a Phillippe, ktoré vyrastajú pod dohľadom svojho prísneho otca farára, až kým do ich života nepríde Babette – kuchárka. Babette potom uvedie rodinu do sveta vynikajúcich jedál a vín, ktoré predtým odmietali.

V Amoris Laetitia, svojej apoštolskej exhortácii z roku 2016, pápež František napísal: ,,Najintenzívnejšie radosti v živote vznikajú, keď dokážeme vyvolať radosť v iných ako predzvesť neba.

Dôkazom je aj milá scéna vo filme Babette’s Feast, keď veľkorysá kuchárka dostane vďačné objatie a pochvalu! Je to veľká vzácnosť – robiť druhým radosť, vidieť ich, ako si užívajú. Táto radosť, ovocie bratskej lásky, nie je tou márnivou láskou, je to láskou medzi milencami, ktorí sa tešia z dobra tých, ktorých milujú.“

Keďže pápež František strávil roky svojho života v Taliansku – krajine známej svojim fantastickým jedlom a pitím, bolo vraj nevyhnutné, aby si zamiloval tamojšiu kuchyňu a povzbudil k tomu aj ostatných. Williams, jeden z reportérov o pápežovi prezradil:

,,Ak jeho slová znejú zvláštne,

je to pravdepodobne preto, že rád hovorí veľmi prízemne. Nemyslím si, že je neobvyklé, že pápež povie to, čo konkrétne povedal o jedle a sexe on. Keď Svätý Otec nazýva pôžitok z jedla a sexu „božským“, poukazuje na to, že potešenie pochádza od Boha.“

,,Choďte a jedzte dobré jedlo a majte dobrý sex, priatelia.“

Zdroj: unilad.co.uk

foto: commons.wikimedia.org