Švédom sa v boji s koronavírusom darí aj bez opatrení. Mali by sme si z nich brať príklad aj my?

Pandémiu koronavírusu zvláda každá krajina s ohľadom na vykonané opatrenia rozlične.

Niektoré krajiny nasadili prísne nariadenia no iné sa spoliehajú na kolektívnu imunitu a individuálnu zodpovednosť svojich obyvateľov. Svojský postup v boji s koronavírusom zaviedlo aj Švédsko a čísla nakazených sú momentálne nízke. Mali by sme si z ich postupu zobrať príklad aj my alebo by to nedopadlo dobre?

 

Krivka ide dole

Podľa portálu kurier.at sa začiatkom septembra za týždeň vykonalo vo Švédsku až 120 000 testov. A výsledok? Len 1,3% otestovaných bolo aj pozitívnych. V porovnaní s výsledkami v jari je to značný pokles, keďže v tom čase bolo z otestovaných ľudí až 19% pozitívnych na nový koronavírus. Švédi sa tak spoliehajú na kolektívnu imunitu podobne ako sa o to snažili vo Veľkej Británii. Veľká Británia tak kvôli rapídne zhoršujúcemu stavu v krajine od tohto plánu musela upustiť.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Najlepšia situácia v Škandinávii

Vo Švédsku sa najmä spoliehajú na individuálnu zodpovednosť obyvateľov, ktorí ovládajú pravidlá sociálneho dištancu a majú správne hygienické návyky. V krajine tak fungujú len na základe odporúčaní na rozdiel od iných krajín, kde panujú prísne pravidlá. Od začiatku koronavírusu tak Švédsko zaznamenalo niečo cez 5800 úmrtí. Toto číslo je síce vyššie ako v krajinách severnej Európy no stále nižšia ako v Taliansku, Španielsku či Veľkej Británii, kde sú nastavené protipandemické opatrenia. Navyše, spomedzi škandinávskych krajín majú tak aj najnižšiu mieru šírenia. 

 

Face Masks on Blue Background

Zdroj: pexels.com

zdroj: kurier.at

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Švédom sa v boji s koronavírusom darí aj bez opatrení. Mali by sme si z nich brať príklad aj my?”