Vykúpenie z väznice Shawshank – bol odpremiérovaný pred 26 rokmi. Patrí medzi klenoty kinematografie

Existujú filmy, ktoré vás vtiahnu tak hlboko a tak naplno, že sa kino v danom momente jednoducho rozplynie a príbeh sa stane skutočnejším a naliehavejším. 

Existuje len málo filmov, ktoré dokážu spomínaný pocit spôsobiť lepšie ako film Vykúpenie z väznice Shawshank – intenzívne dojemný príbeh z prostredia väznice. V priebehu 142 minút sledujete uväznenie Andyho Dufresneho (Tim Robbins), bývalého bankára, ktorý bol neprávom odsúdený za vraždu svojej manželky a jej milenca.

The Shawshank Redemption Andy Dufresne and Red 2Zdroj: Columbia Pictures

Dej sa odohráva v rokoch 1946 až 1967, vo vnútri chladných a krutých múrov štátnej väznice Shawshank, na mieste korupcie a násilia, pri ktorom spočiatku hrozí, že Andyho úplne zlomí. Vtedajšia doba bola vo svete Hollywoodu dobou premien z Rity Hayworthovej na Marilyn Monroeovú a Raquel Welchovú.

Vykúpenie z väznice Shawshank je skutočne nadčasovým príbehom o triumfe ľudského ducha tvárou v tvár nepriazni osudu. Je to pripomienka, že nádherná hudba môže aj za najhorších okolností znieť krásne.

The Shawshank Redemption Andy Dufresne and Red
Zdroj: Columbia Pictures

Priateľstvo medzi Redom (Morgan Freeman) a Andym patrí medzi najväčšie stvárnenie priateľstva, ktoré dokazuje, že úcta a vzájomné porozumenie môžu byť rovnako silné ako vášnivé filmové romániky.

Red bol väzením formovaný tak dlho, že mu  systému zničil všetky očakávania a sny o slobode. Red bol spočiatku skeptický voči Andyho vzdorujúcemu pocitu nádeje.

Po svojom prepustení z väzenia sa Red snaží adaptovať až kým nastane moment, kedy sa môže zdať, že ho postretne rovnaký osud ako Brooksa – staršieho knihovníka, ktorý si nakoniec nedokázal poradiť mimo väzenského systému.

The Shawshank RedemptionZdroj: Columbia Pictures

Scéna, kde sa Red a Andy konečne opäť stretnú na pláži v Zihuatanejo, je jedným z najdojemnejších a najradostnejších okamihov v histórii kinematografie.

Napodiv, napriek kritike, film Vykúpenie z väznice Shawshank nebol obrovským komerčným hitom. Napriek počiatočnej kritike, v priebehu rokov, sa stal viac-menej všeobecne milovaným filmom, ktorý obnovuje vieru, odolnosť a schopnosť dúfať.

Zdroj: unilad.co.uk