Ako spravovať aktíva a pasíva životnej energie

Prišli ste po dovolenke do práce plný energie a oddýchnutí, ale nadšenie pre plnenie povinností sa postupne stráca? Zmenilo sa opäť všetko na rutinu a únava nad vami zvíťazila?

Máme pre vás pár tipov, ako sa naučiť pracovať s energiou, aby ste si udržali rezervu sily aj do budúcnosti.

Nezabúdajte na odmenu

Aby ste mali dobrý prísun energie, budete tiež musieť udržiavať rovnováhu medzi potešením a úžitkom. Len málo šťastlivcov má radosť z plnenia povinností, ak za to nedostane odmenu. Medzi príjemnými a užitočnými vecami je ale väčšinou priepasť. A čím je väčšia, tým hlbšie je aj vaše utrpenie.
Musíte zmeniť postoj k svojej práci tak, aby vám prinášala energiu: nachádzajte v nej na zaujímavé okamihy, preniknuté jej dôležitosťou a zmyslom. Môžete urobiť miernu zmenu vo svojom pracovnom prostredí alebo zmeniť pracovné miesta na inšpiratívnejšie. Uvidíte, že náročná pracovná úloha alebo dôležitá diplomová práca vás potom tak nevyčerpá.

Načerpajte palivo

Akýkoľvek systém funguje iba vtedy, ak existuje rovnováha medzi vynaloženým úsilím a prijatými radosťami. Odpočinok by preto nemal byť iba „pauzou“ v práci a nemal by vám spáliť všetok vnútorný „benzín“.

Odpočívať znamená samoliečenie a nikto nevie lepšie ako vy, čo vás napĺňa a podporuje najviac. Univerzálne recepty ale vždy nefungujú, pretože na každého z nás vplýva a zaberá niečo iné.

Ak pociťujete nedostatok energie, vyhorenie, pozorne počúvajte sami seba: čo vám môže teraz „doplniť palivo“ a dodať silu ísť v práci alebo písaní zaujímavej seminárnej práce ďalej?

Rovnováha často spočíva na maličkostiach: obľúbený pohár šálky kávy na pracovnej ploche, teplé papuče, minúta láskavej komunikácie s kolegami alebo rodinou. To všetko môže pomôcť.

Doprajte si dobrý spánok

Otvorené okno a hrubé závesy vám pomôžu akumulovať energiu cez noc a zmierniť nepríjemné sny. Oplatí sa tiež spať na ortopedickom matraci a minimálne 7-8 hodín. Kúpeľ so soľou pred spaním vás upokojí a večerná prechádzka alebo malá fyzická aktivita pár hodín pred uľahnutím do postele vám pomôžu rýchlo zaspať.

Využívajte modernú techniku

Automatizácia je proces, pomocou ktorého je vykonávanie niektorých úloh oveľa efektívnejšie. A aj vo vašej práci vám mnohé z moderných prístrojov a zariadení dokážu viaceré úlohy zjednodušiť a zrýchliť. Nové náplne do tlačiarní alebo notebook s množstvom funkcií a výkonom je preto pri každej práci základ. Máte ho?

Zdroj foto: www.pexels.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako spravovať aktíva a pasíva životnej energie”