Bol som infikovaný koronavírusom v marci. Prešlo šesť mesiacov a stále sa cítim zle

Je deň 182 po infikovaní vírusom Covid-19 a Charlie Russell ešte stále nemôže robiť to, čo jeho rovesníci. Nebehá 5 km trikrát týždenne ako predtým. Nemôže ísť do krčmy. Nepracuje. A nezlepšuje sa to.

„Keby som vedel, že mi bude takto zle, v marci by som všetko bral oveľa vážnejšie,“ uviedol Russell. „Ale jediné, čo sme vtedy počuli bolo, že ak ste boli infikovaní a boli ste mladý, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete mať vôbec žiadne príznaky. Alebo by ste boli chorý iba pár týždňov a bolo by po všetkom.“

Namiesto toho Russell trpel bolesťami na hrudníku, mučivými migrénami, ťažkým dýchaním, závratmi a vyčerpanosťou. Russell je jedným z pacientov trpiacich „dlhým Covidom“, ktoré predstavuje dlhodobé príznaky koronavírusu.

Rekordný počet ľudí vo veku okolo 20 rokov má pozitívny test na Covid-19. Vyplýva to z posledných údajov úradu Public Health England, podľa ktorých bol v prvom septembrovom týždni, vírusom infikovaných až 3 366 osôb.

To je viac ako 3 325 prípadov na konci apríla. Hoci sa tieto testy väčšinou uskutočňovali na ľuďoch v nemocniciach. Aj keď ľudia do 40 rokov čelia oveľa menšiemu riziku úmrtia na túto chorobu, 20-roční ľudia ako Russell bojujú proti Covid-19 v oveľa vyššom počte ako iné vekové skupiny. 20 až 29-roční ľudia tvoria takmer 28% všetkých nových prípadov.

„Hlavným dôvodom, prečo by nemali mladý ľudia chodiť medzi ľudí je skutočnosť, že by mohli nakaziť svojich starých rodičov, “ uviedol Charles Shepherd, lekársky poradca asociácie ME, ktorá podporuje ľudí s myalgickou encefalomyelitídou alebo syndrómom chronickej únavy.

Asociácia zaznamenala značný počet pacientov s dlhým Covidom, ktorí sa na ňu obracali s prosbou o podporu.„Existuje riziko, že ak túto chorobu chytia mladší ľudia, nemusí sa stať, že skončia v nemocnici, ale mohli by mať chorobu, ktorá by ich vyčerpala syndrómom dlhodobého Covidu. U väčšiny sa to nestane, ale pre významnú menšinu existuje skutočné riziko, “ uviedol Shepherd.

Podľa Tima Spectora, profesora genetickej epidemiológie na King’s College v Londýne, má asi 600 000 ľudí nejaké pretrvávajúce ochorenie Covidu. Približne 12% postihnutých hlási príznaky Covid Tracker dlhšie ako 30 dní. Jeden z 200 tvrdí, že účinky pretrvávajú viac ako 90 dní.

Russell, fotograf, ktorý sa špecializuje na divadlo, od svojej choroby nepracoval. Jeho choroba trvala dva týždne a krátko na to sa cítil lepšie. Onedlho na to však pocítil hrôzostrašné bolesti na hrudi „akoby na mne niekto sedel“.

Lekári v nemocnici a jeho praktický lekár však uviedli, že testy nepreukázali žiadne problémy. Podľa Frances Simpsonovej, zakladateľky podpornej skupiny Long Covid SOS, ktorá pracuje s pacientmi s dlhodobým Covidom, bojuje za to, aby zdravotníci brali tieto príznaky vážne.

Russell mal viac šťastia ako väčšina. Zmenil praktického lekára a nový lekár nariadil test na prítomnosť protilátok, ktorý potvrdil, že mal vírus. Teraz je jedným z 500 pacientov zúčastňujúcich sa na klinickom testovaní Coverscan zameraného na vplyv látky Covid-19.

„Keď ľudia odmietnu nosiť masky alebo sa dokonca nebudú riadiť najzákladnejšími pravidlami sociálnej dištancie, chcem nimi iba zatriasť a povedať. Žijem s tým už šesť mesiacov. „ uviedol Russell.

Russell bol pred zasiahnutím vírusu v dobrom stave a svoje pravidelné 5 km behy zvládol približne za 23 minút. Teraz sa snaží vyjsť po schodoch.

Organizácia Long Covid SOS a ďalšie skupiny tvrdia, že chcú ich členom poskytnúť pomoc. Chcú, aby vláda formálne uznala dlhodobý vplyv vírusu, poskytla finančnú podporu tým, ktorí nie sú schopní pracovať kvôli dlhému Covidu. Chcú zriadiť multidisciplinárne kliniky, ktoré by pomáhali pri hodnotení a liečbe pacientov.

Zdroj: www.theguardian.com

Zdroj foto: www.pexels.com