Čaputová žiada Matoviča prehodnotiť zákaz vychádzania: “Nemôžme pripustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote.”

Už zajtra sa má začať projekt Spoločná zodpovednosť, kde sa malo celoplošne otestovať obyvateľstvo Slovenska. No menej ako 24 hodín pred začatím samotného testovania nastali komplikácie.

Niektoré odberné miesta nemajú dostatok zdravotníckeho personálu, ktorý by mal vykonať výter z nosohltana. Prezidentka sa dozvedela, že pripravených je zatiaľ iba zhruba 60% odberných miest.

Preto sa obáva, že nie každý občan, ktorý má záujem sa dať otestovať bude aj naozaj z organizačných dôvodov otestovaný. Preto prichádza s prosbou na premiéra Igora Matoviča aby prehodnotil výnimky zo zákazu vychádzania. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

 

“Žiadam teda zrušiť kategorizovanie občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých druhých, pretože na nich nevyšlo. Takýto následok v aktuálnej situácii rozdeľuje spoločnosť a to je to posledné, čo teraz potrebujeme,” informovala prezidentka na svojom Facebooku.

Od vlády tak chce aby sa prehodnotili podmienky zákazu vychádzania a teda aby ľudí, ktorí sa z objektívnych dôvodov k testu nedostanú, netrestali. “Umožnime ľuďom, aby sa dobrovoľne otestovali.

Občania, využite túto príležitosť vo vašej obci, meste, ak máte takúto možnosť. A to bez strachu a iba v záujme ochrany zdravia,” dodala na záver.

 

Celý status si môžete prečítať tu: 

 

View this post on Instagram

Po pilotnom testovaní 4 okresov som sa stretla s našimi poprednými vedcami, aby som spoznala ich názor na výsledky testovania a odporúčania, na čo by sme sa mali ďalej sústrediť. Po rozhovore s vedcami považujem v súvislosti s ohláseným celoplošným testovaním za veľmi dôležité, aby bezpečnostné a hygienické štandardy testovania neklesli pod potrebnú úroveň. A tiež, aby akcia takýchto rozmerov neohrozila fungovanie nemocníc. Teda aby nám zdravotnícky a hygienický materiál potrebný na testovanie nechýbal v nemocniciach a aby sme testovaním nezaťažili lekárov a sestry z nemocníc. Ak sa nám podarí znížiť nárast infikovaných, musíme byť dobre pripravení na to, ako využijeme získaný čas. Odborníci upozorňujú, že plošné testovanie nemá samo o sebe vyslobodzujúci efekt a nesmieme zostať iba pri ňom. Zaujímal ma preto ich názor, kde oni považujú za potrebné viac zabrať. V prvom rade v dostupnosti testovania. Ľudia sa chcú testovať, ale čakajú niekoľko dní, aby sa k testovaniu vôbec dostali. Veľký efekt prináša zníženie mobility. Keď už ale tvrdými opatreniami znižujeme mobilitu, je fér, aby ani ľudia z iných krajín bez vykonania antigénového testu neprichádzali na Slovensko. Potrebujeme posilniť kapacity na vyhľadávanie kontaktov, aby sme včas eliminovali nové ložiská nákazy. Dôležitá je aj kontrola dodržiavania karantény. A to najdôležitejšie, potrebujeme zabezpečiť nemocnice pred možným kolapsom – posilnením kapacít zdravotníkov a zabezpečením dostatku zdravotného a hygienického materiálu, ktorého spotreba stúpa omnoho rýchlejšie, ako sme predpokladali. Aj keď je pochopiteľné, že sa pozornosť a energia sústreďuje na plošné testovanie, súhlasím s prítomnými odborníkmi, že rovnakú pozornosť si vyžadujú aj spomenuté opatrenia. Testovanie nie je vstupenka ku slobode, je len získanie času, ktorý musíme zmysluplne využiť. Najdôležitejším opatrením proti pandémii je dôvera ľudí v opatrenia, ktoré zavádzame. Na vybudovanie takejto dôvery je dôležité počúvať hlas vedcov a hlas odborníkov. Preto som sa rozhodla pozvať na rozhovor práve vedcov a aj takýmto spôsobom im dať priestor a zároveň sa im poďakovať za vklad a čas, ktorý tejto téme venujú.

A post shared by Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova) on