Diskusia o sexe so 4-ročnými deťmi: Prečo v Holandsku nie sú žiadne 14-ročné dievčatá tehotné?

Masturbácia, homosexualita, antikoncepcia a pohlavne prenosné choroby sú témy, o ktorých sa deti v Holandsku dozvedajú už vo svojich 4 rokoch.

„Mama má obrovské okrúhle brucho. Prečo tak vyzerá?” – pýta sa vychovávateľ štvorročných. A odpoveďou je: „Milovali sa s ockom, však?”. „Áno, milovali sa. Veľmi dobre,” súhlasí vychovávateľ.

Jeho úlohou je oboznámiť deti s takými pojmami ako je sexualita, panenstvo, láska či antikoncepcia.

Je nutné povedať, že v tomto veku deti nedostávajú informácie o sexe, ale o svojom tele a jeho vlastnostiach.

Osemročným deťom vysvetľujú, čo sú to rodové stereotypy, v 11 roku života diskutujú o svojej sexuálnej orientácii a metódach antikoncepcie.

Nie je preto nič nezvyčajné, ak povieme, že Holandsko patrí k tým krajinám, ktoré majú najnižšiu mieru tehotných dievčat v dospievajúcom veku. Prakticky tu neexistujú ľudia s pohlavnými chorobami.

 

Téma sexu je pre deti vždy otvorená a prístupná, nevnímajú ho ako niečo zakázané a neznáme. To je dôvod, prečo sa holandskí adolescenti, na rozdiel od svojich rovesníkov z iných krajín, neponáhľajú viesť aktívny sexuálny život.

9 z 10 tínedžerov, ktorí už vstúpili do sexuálne aktívneho života, používajú kondómy počas pohlavného styku.

Spätná väzba holandských adolescentov na prvý sexuálny zážitok má vo väčšine pozitívny charakter, zatiaľ čo v USA, 66% sexuálne aktívnych adolescentov uviedlo, že od prvého sexuálneho styku očakávali viac.

 

Okrem toho, takáto skúsenosť u 1 z 3 dospievajúcich dievčat v Spojených štátov končí tehotenstvom.

Treba tiež pripomenúť, že kondómy v Holandsku sa predávajú v špeciálnych automatoch a antikoncepčné tabletky do 21.roku života sú úplne zadarmo.

Tínedžeri sa neučia o technikách sexu. Učia sa, ako majú vzájomne diskutovať o intímnych otázkach a ako robiť zodpovedné a dohodnuté rozhodnutia. Hlavným pravidlom je: robte len to, čo chcete robiť, nie znamená nie.

 

Podľa zákona by mali všetky deti absolvovať sexuálnu výchovu, ale o tom, v akej forme im budú poskytnuté informácie a do akej miery, rozhodne ich učiteľ alebo opatrovateľ. Hlavnou vecou je oboznámiť študenta so základnými pojmami a dodať mu sebavedomie v oblasti týkajúcej sa sexuálnych otázok.

Hlavný argument takéhoto včasného sexuálneho vzdelávania: sexuálny vývoj je prirodzený proces, ktorým si prechádzajú všetci mladí ľudia a preto majú právo na úprimné a spoľahlivé informácie o tejto otázke.

Čo si myslíte – stojí za to začínať s výučbou sexuálnej výchovy už od štyroch rokov?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Diskusia o sexe so 4-ročnými deťmi: Prečo v Holandsku nie sú žiadne 14-ročné dievčatá tehotné?”