Je možné, že mnoho ľudí nestihnú počas víkendu otestovať. Vláda prisľúbila prehodnotenie opatrení!

Celoplošné testovanie na Slovensku sa začne už za menej ako 24 hodín aj keď je na mnohých odberných miestach problém s počtom zdravotníkov.

Z toho vznikla obava či odberné tímy dokážu otestovať počas dvoch dní všetkých ľudí, ktorí majú o testovanie záujem. Prezidentka Zuzana Čaputová tak vládu vyzvala aby prehodnotila opatrenia týkajúce sa voľnosti pohybu po celoplošnom testovaní.

Testy zachytia najviac infekčných

„Vláda určite za to nebude ľudí trestať,“ povedal minister zdravotníctva, Marek Krajčí. Spomínané opatrenia sa však budú prehodnocovať ak nastane spomínaná situácia a mnoho ľudí sa k testom z organizačných dôvodov nedostane.

Na druhej strane hlavný hygienik Ján Mikas posiela ľuďom otvorený list v duchu aby sa testovania určite zúčastnili. „Ako virológ zdôrazňujem, že antigénové testy dokážu rýchlo zachytiť ľudí s veľkou vírusovou náložou, teda najviac infekčných, ktorí môžu ochorenie ľahko šíriť ďalej.

Následná domáca izolácia pozitívnych osôb má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj epidemiologickej situácie,“ vyjadril sa Mikas.

View this post on Instagram

@bihariovairena: PLOŠNÉ TESTOVANIE MUSÍ BYŤ SÚČASŤOU PREMYSLENÉHO PLÁNU Oceňujeme snahu premiéra hľadať rázne a nekonvenčné cesty k vysporiadaniu sa s pandémiou. Napriek tomu nápad s plošným testovaním vyvoláva rad pochybností a nezodpovedaných otázok, ktoré môžu byť prekážkou jeho realizácie. Súčasťou tohto plánu musí byť najmä premyslená stratégia ďalšieho postupu po testovaní. Ako štát naloží s výsledkami plošného testovania? Aké budú ďalšie kroky z hľadiska epidemiologických opatrení, zdravotníctva, ekonomiky? Ak vyčíslime počet pozitívnych občanov a nariadime im karanténu, je veľmi pravdepodobné, že budeme musieť rátať s lockdownom krajiny. Vypadnú mnohé profesie, zatvoria sa základné školy. Musíme myslieť aj na ich ekonomické straty a kompenzácie. Rovnako tak bude potrebné vysporiadať sa s otázkou hraníc a postavením pendlerov. Má túto časť plánu premiér skutočne pripravenú a domyslenú? Zároveň si treba vyjasniť aj viaceré právne otázky: ❓Ak má plošné testovanie celej krajiny dosiahnuť zamýšľaný zmysel (teda izolovať pozitívnych a tým zamedziť šíreniu), muselo by byť povinné. Prvá prekážka spočíva v samotnej schopnosti štátu nariadiť takúto povinnosť. Právny štát s ľudskoprávnymi záväzkami nemôže nariadiť občanom povinný odber biologického materiálu pod hrozbou donútenia a trestu, a to ani vtedy, keď je v núdzovom stave. Veľmi by sme si priali, aby sme mali v sebe všetci dostatok disciplíny a pristúpili k testovaniu dobrovoľne. ❓Ak bude prizvanie k testom fungovať na rovnakom princípe, ako voľby, znamená to, že bude organizované podľa štátneho občianstva. Bude administratívne náročné, ak vôbec možné, zistiť, koľko občanov žijúcich v zahraničí treba z tejto výzvy vyňať, aby sme v závere získali neskreslený prehľad o počte testovaného domáceho obyvateľstva. Existuje rad ďalších technických, logistických aj právnych nejasností. Budeme dúfať, že premiér na ne má odpovede a že nám ich čoskoro ozrejmí. Ľudia si totiž po všetkých tých mesiacoch zmätkov, chaosu, znášania strát a obmedzení zaslúžia poznať, ako ideme postupovať. Foto: AP #plosnetestovanie #ps

A post shared by Progresívne Slovensko (@progresivne_sk) on

 

Nemusíte sa báť

Mikas reagoval aj na fakt, že mnoho ľudí sa testovania zúčastniť bojí zo strachu, že sa práve tam nakazia. „Rúško si na odberových miestach snímajme iba na priamy pokyn zdravotníka odoberajúceho vzorku. Nedotýkajme sa jeho prednej časti, manipulujme s ním prostredníctvom gumičiek.

Pri potrebnom odkašľaní pred odberom vzorky použime jednorazovú papierovú vreckovku a zahoďme ju do vyčleneného koša. Dodržiavajme sociálny odstup a používajme dezinfekciu,“ vysvetlil Mikas.