Kvôli slovám prezidenta lekárskej komory vraj Matovičovi vybilo poistky: ,,To je kotlebovský blud. Šéf Slovenskej lekárskej komory ide odkázať lekárom a sestrám, že vlastne nepotrebujú rúška.“

Len pred malou chvíľou bola ukončená tlačová konferencia premiéra SR. Tlačová beseda bola zorganizovaná najmä z dôvodu potreby vysvetlenia účinnosti antigénových testov. Okrem iného na nej však odznela reakcia na tlačovú besedu Slovenskej lekárskej komory:

„Situácia je veľmi vážna. Musíme si uvedomiť, že chýbajú zdravotníci a lekári, ktorí sú už vyčerpaní, a nemocniciam začínajú dochádzať kapacity. Nie je doba, aby sme robili veci, ktoré nemajú zásadný vplyv na zastavenie šírenia pandémie a už vôbec nie na veci, ktoré odčerpávajú naše sily.“

Podľa jeho slov mu členovia Ústredného krízového štábu odporúčali, aby sa staral len o to, aby na celoplošné testovanie prišlo 20 000 zdravotníkov.

 

 

Premiér Matovič so znepokojením v hlase prezradil:

Toto je reakcia na tlačovku Slovenskej lekárskej komory. Na tej tlačovke sedel pán doktor Ernest Sivík, ktorý povedal, že úmrtnosť na COVID-19 je na úrovni chrípky. Prezident Kollár ešte zopakoval, že je to dobrý signál. Mne vybilo poistky. To je kotlebovský blud.

Šéf Slovenskej lekárskej komory ide odkázať lekárom a sestrám, že vlastne nepotrebujú rúška, lebo tu bojujeme s chrípkou? To naozaj idú takíto kľúčoví ľudia šíriť bludy?“ hovorí Matovič, pričom poukázal na štúdiu, na ktorú sa Sivík odvolával. „Štúdia, ktorá na stránke Manipulátoři.cz bola označená za hoax.“ 

Matovič dodal: ,,To naozaj idú takíto kľúčoví ľudia šíriť bludy?“

Šéf SLK prezentoval výsledky štúdie, ktorá bola na webovej stránke Manipulátoři.cz identifikovaná ako nepodložená a teda ako hoax. Pán Kollár taktiež potvrdil, že sa viac nechystá zúčastňovať sa na zasadnutiach krízového štábu, pretože nesúhlasí s názormi iných odborníkov.

 

Kollár prezradil: „Myslím si, že som tam bol ako odborník a ak odborníci nemajú medzi politikmi absolútne žiadne relevantné postavanie a vôbec sa nehľadí na ich názor, je úplne zbytočné, aby sme marili čas, energiu a sily byť niekde, kde nie sme absolútne žiadnym prínosom.

Som sklamaný z rozhodnutí štábu a hlavne z toho, ako sa vedú jeho zasadnutia. Nevládzem sa na ňom ďalej zúčastňovať ako člen. Myslím si, že som tam bol ako odborník a ak odborníci nemajú medzi politikmi absolútne žiadne relevantné postavenie a vôbec sa nehľadí na ich názor, tak je úplne zbytočné, aby sme marili čas, energiu a sily byť niekde, kde nie sme absolútne žiadnym prínosom.“

Marek Krajčí sa o kritike kvôli senzitivite antigénových testov vyjadril:Ľudia, ktorí boli pozitívni na antigénovom teste, boli pozitívni aj pri PCR teste.

Čo je prekvapujúce, antigénové testy označili ako pozitívnych až 44 % ľudí, ktorí nemali príznaky, ale PCR test mali pozitívny.“ Krajčí svoje tvrdenia odôvodnil výsledkami zo štúdie z nemocnice v Motole. Štúdia preukázala, že antigénové testy neidentifikovali žiaden falošný výsledok, avšak z pozitívne testovaných ľudí PCR testami, identifikovali taktiež pozitívne len 67% z nich.

 

Krajčí sa taktiež vyjadril o minulovíkendovom testovaní najrizikovejších oblastí Slovenska: „Podarilo sa nám naozaj karantenizovať infekčných ľudí. Ak budeme pokračovať, čoskoro začnú počty nových nakazených výrazne klesať.Klesajúce počty nakazených z týchto oblastí sú vraj dostatočným dôkazom o účinnosti celoplošného testovania. Premiér potvrdil, že antigénové testy nikdy nenahradia testy PCR, avšak na účel celoplošného testovania sú omnoho efektívnejšie.

Zdroj: Facebook/Správy RTVS,