Mama zosnulej 12-ročnej pacientky s COVID-19 prosí: „Nájdite v sebe trochu lásky a súcitu!“

,,Ak by som mohla vrátiť čas, zastavila by som sa v tvojej izbe častejšie, porozprávala sa s tebou, objala ťa a dala ti viac lásky,“ povedala Elda McNew o svojej 12 ročnej zosnulej dcére Elizabeth. Po smrti jej dcéry, spôsobenej COVID-19, sa rozhodla vyzvať ľudí, aby nepodceňovali dôležitosť ochranných rúšok. Elizabeth McNew bola veselé a kreatívne dieťa s mnohými priateľmi.

Jej mamka prezradila: ,,Bolo jej jedno, či mal človek 10, alebo 100 rokov. Rozumela si s každým.“

Počas pandémie COVID-19 bola rodina McNewovcov, ktorá žije na pláži Atlantic Beach neďaleko Jacksonville, viac než opatrná. Rodina nosila ochranné rúška a radšej sa aj rozhodli pre prepušenie prezenčnej výučby ich dcérky Elizabeth a jej staršieho brata

Liama. Hlava rodiny, Elizabethin otec Brad, však pracuje na miestnom úrade, no vždy sa po príchode z práce starostlivo osprchoval a prezliekol.

Elizabeth McNewZdroj: FACEBOOK/Elizabeth McNew

Začiatkom septembra začal Brad náhle kašľať. Postupom času sa k nemu pridala aj Elizabeth. Obaja si požiadali o test, ktorý vyšiel pozitívny. Lekári ich prípad uzavreli ako nákazu s „miernymi až stredne ťažkými“ príznakmi. Jedného dňa sa Elizabethin stav rapídne zhoršil – nemohla poriadne dýchať. Elda vzala Elizabeth do detskej nemocnice Wolfson, kde sa jej stav naďalej zhoršoval. Po pár hodinách po príchode jej bola zavedená tracheostómiu. Personál nemocnice urobil pre Elizabeth všetko, čo bolo v ich silách.

25. septembra, po 10 dňoch jej pobytu v nemocnici, Elizabeth zomrela. Každý z lekárov alebo zdravotných sestier rodine tvrdil: „Je mi veľmi ľúto, že som nemohol urobiť viac, že som ju nemohol zachrániť.“ Elda spomenula, že odvtedy rodina prežíva intenzívny hnev a smútok. „Našťastie, silu čerpám zo svojej viery,“ povedala.

 

Rodinný priateľ im chcel pomôcť a tak vytvoril stránku GoFundMe, ktorá rodine pomohla s výdavkami na pohreb a nemocničnými účtami.

Rodina dúfa, že Elizabethin príbeh presvedčí o dôležitosti nosenia ochranných rúšok aj tých, ktorí ich odsudzujú. Ochranné rúško môže zachrániť život vám, alebo vašim blízkym. Elizabethina mama nakoniec dodala:

„Nájdite v sebe trochu lásky a súcitu!“

Zdroj: people.com