Najnovšie dôkazy o tom, čo môže skutočne znižovať riziko ochorenia Covid-19

Nedostatok vitamínu D predstavuje rizikový faktor pre Covid-19 takmer od začiatku pandémie. Pretože doplnky vitamínu D sú lacné a široko dostupné a slnečné svetlo je zadarmo, bola by to skvelá správa, keby to bola pravda. Napriek mnohým sugestívnym dôkazom sa však potvrdenie hľadalo len ťažko.

Nová štúdia ponúka pravdepodobne najlepší dôkaz o tom, že ľudia s nedostatkom vitamínu D sa infikujú s väčšou pravdepodobnosťou, hoci to stále nie je také presvedčivé, ako by si vedci priali.

Pandémia zasiahla Afroameričanov neprimerane tvrdo, a to tak z hľadiska infekcií Covid-19, ako aj úmrtí. To isté platí aj pre občanov Ázie vo Veľkej Británii.

Chudoba a zamestnanie, ktoré sa nedá zvládnuť z domu, sú takmer určite faktorom. Niektoré teórie o tom, ako SARS-CoV-2 funguje v tele, dodávajú výskumu dôveryhodnosť.

Profesor David Meltzer z Chicagskej univerzity získal za účelom otestovania hypotézy záznamy o pacientoch, ktorí boli testovaní na hladinu Covid-19 a u ktorých bola počas predchádzajúceho roku zmeraná hladina vitamínu D na University of Chicago Medicine. Štúdia JAMA Open Network Meltzer uvádza, že 21,6%  tých, ktorí mali nedostatok tohto vitamínu, malo pozitívny test na Covid.

Z toho 12,2% patrilo medzi tých, ktorých hladina vitamínu D bola v zdravom rozmedzí. Aj pri veľkosti vzorky iba 489 pacientov bol rozdiel dostatočne veľký na to, aby bol štatisticky významný.

Pretože sa testy uskutočňovali v rôznom čase, hladiny vitamínov účastníkov sa mohli v čase testovania zmeniť. Je tiež možné, že nedostatok vitamínu D je zástupcom základných problémov, ktoré spôsobujú zvýšenú zraniteľnosť, takže štúdia nemôže sama potvrdiť odkaz.

Na druhej strane šance na získanie definitívneho výsledku môžu byť nízke.

Prebiehajú testy na doplnenie vitamínu D u ľudí, ktorí už majú Covid-19, ale zatiaľ musia hlásiť nálezy.

Už pred Meltzerovou prácou mnohí odborníci na zdravie odporúčali užívať vitamín D na ochranu proti Covid, buď prostredníctvom doplnkov, alebo trávením viac času na slnku.

Recenzia v magazíne The Lancet citovala Rose Anne Terry z Trinity College v Dubline, ktorá uviedla, „nemáme dôkazy z kontrolovaných pokusov, ale ako dlho chcete čakať v súvislosti s takouto krízou ? Vieme, že vitamín D je dôležitý pre funkciu pohybového aparátu, takže by ho ľudia mali aj tak užívať“.

Odborníci napriek tomu varujú, že ani optimálne hladiny vitamínov nenahrádzajú nosenie masiek alebo dostatočnú fyzickú vzdialenosť.

Zdroj: www.iflscience.com

Zdroj foto: www.iflscience.com