Nikto ju skoro nepozná a je rovnako krásna ako Vlkolínec: Táto malebná dedinka stojí za návštevu

Každý z nás určite pozná dedinu Vlkolínec, ktorá je známa svojimi pôvodnými drevenými zrubmi. No v srdci Slovenska na pomedzí okresov Brezno a Poltár sa nachádza dedinka Drábsko, ktorú nazývajú aj miestny Vlkolínec. V osade Kysuca sa dokonca nachádza jedinečná ľudová architektúra, ktorú inde nenájdete. Už v minulosti sme písali o 6 najväčších krásach Slovenska na Dolnom Liptove, tak si ich potom určite prečítajte.

Na Sihlianskych lazoch sa nachádzajú tradičné dreveničky, ktoré svojim sfarbením nápadne pripomínajú Vlkolínec. No na rozdiel od neho však dedinku Drábsko nenavštevuje  toľko turistov. Do osady Kysuca sa dostanete po rozbitej cestičke počas, ktorej z Vás z jednej strany budú „vykúkať“ upravené dvory s chalúpkami a na druhej strane Vás bude sprevádzať potôčik.

Osadu pred zánikom zachránili dobrí ľudia

Pred 15-timi rokmi sa skupina ľudí pustila do obnovy spomínanej osady. Dnes tam môžete vidieť dvadsiatku drevených domčekov, ktoré sú jednými z najzachovalejších v oblasti ľudovej architektúry na Slovensku. „Kysuca mala v 80. rokoch uplynulého storočia ustúpiť plánom na výstavbu priehrady, ktorú ale napokon vôbec nepostavili,“ povedala starostka Drábska, Martina Grgáčová – Kocová pre TASR. V osade Kysuca sa nachádzajú aj hospodárske dvory, sýpky a malá kaplnka zasvätená sv. Anne.  „Je tam ešte niekoľko polorozpadnutých domov. Tie chceme ale tiež predať záujemcom, ktorí by ich obnovili a osadu tak ešte viac rozšírili,“ dodáva starostka.

Dedinské tradície

Počas sviatku svätej Anny sa osadníci a obyvatelia Drábska schádzajú v kaplnke, kde sa koná malá pobožnosť. Po skončení pobožnosti sa obyvatelia stretnú na námestíčku, kde sa môžete napiť aj pramenitej horskej vody.

Okrem rekonštrukcie osady tam osadníci zriaďujú múzeum, ktoré nesie meno už zosnulého Ľubomíra Janoštiaka, ktorý bol jeden z prvých majiteľov miestnych dreveníc. Múzeum taktiež prijíma staré predmety, ktoré by zaradilo do zbierky. Expozícia je však len čiastočné prístupná a návštevníci sa tam môžu pozrieť len na požiadanie.

Mnohých z Vás, ktorí ste sa dočítali až sem isto zaujíma prečo sa osada v strede Slovenska volá Kysuca. Starostka prezradila, že pôvodný názov osady bol Otília, ktorý jej dal gróf Forgách podľa svojej dcéry.

No na prelome 17. a 18. storočia tam majiteľ panstva doviedol prvých osadníkov, ktorými boli drevorubači z Oravy. Potom pribudli remeselníci z Kysúc a Valašska ako napríklad furmani, sklári a pastieri

Počuli ste už niekedy o tejto malebnej dedinke?

Pre viac zaujímavých článkov si pozrite aj našu stránku mysmezeny.sk 

Každý deň uverejňujeme nové 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nikto ju skoro nepozná a je rovnako krásna ako Vlkolínec: Táto malebná dedinka stojí za návštevu”