Poľská cirkev na tému LGBT+: Plánujú otvoriť centrá, kde by sa terapiou navrátili k prirodzenej sexuálnej orientácii

Situácia v Poľsku s ohľadom na LGBT+ komunitu nie je veľmi priaznivá. Už počas predvolebných kampaní bola šírená nenávisť voči členom tejto komunity. Okrem politikov sa k tejto téme stavia negatívne aj cirkev, ktorá počas plenárneho stretnutia prišla k rôznym záverom. Stredobodom stretnutia bol 27-stranový dokument týkajúci sa práve LGBT+ komunity a ich práv.

Vyzývajú k rešpektovaniu práv komunity, ale…

“Požiadavka rešpektovania všetkých ľudí, zároveň aj ľudí, ktorí sa stotožňujú s LGBT+, je úplne správna a demokratický štát, kde vládne zákon by mal zabezpečiť, že žiadne základné práva týchto ľudí sa porušia. Akýkoľvek prejav fyzického či slovného násilia, akékoľvek formy chuligánskeho správania a agresivity voči LGBT+ komunite sú neakceptovateľné,” zaznelo na Poľskej biskupskej konferencii. No na druhej strane tento výrok nezahŕňa základné práva, ktoré sú proti prírode (napr. adopcie inak orientovanými pármi či vzťahy medzi rovnakým pohlavím).

Musia rešpektovať aj ostatných

Cirkev odsudzuje aj to ak sa niekto sám rozhodne pre zmenu pohlavia bez toho aby to zodpovedalo anatómii tela a génom. Preto veria, že by sa mali robiť rozdiely medzi biologickým rodom a “pohlavím kultúry”. Okrem iného sa dáva komunite LGBT+ povinnosť za rešpektovanie ich práv, “rešpektovať aj práva ostatných členov spoločnosti”. Jedná sa tak hlavne o ich náboženské cítenie, morálne zásady či zásady verejného poriadku. Odkazujú tak na protesty LGBT+ komunity v Poľsku, kde napríklad aj na sochu Krista zavesili dúhovú vlajku.

[ stopbzdurom.pl/zrzutka ] 🏳️‍🌈🏳️‍⚧🏴✊MANIFEST (Gang Samzamęt, Stop Bzdurom i Poetka):To jest szturm! To tęcza. To…

Gepostet von Stop Bzdurom am Mittwoch, 29. Juli 2020

 

Nie je to duševná choroba

Najkontroverznejšou časťou stretnutia je jednoznačne iniciatíva zavedenia “konverznej terapie”. Členom LGBT+ komunity by tak mali “pomôcť prinavrátiť sexuálne zdravie a prirodzenú sexuálnu orientáciu”. Tieto centrá či kliniky by im tak mali pomôcť uvedomiť si, že ich sexuálna orientácia je “symptómom ich zranenej osobnosti na mnohých úrovniach”. Neheterosexuálne orientácie už nie sú však za posledné dekády špecifikované ako duševné choroby. V roku 1990 to potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

 

Women With Arms Raised and Holding Hands

Zdroj: pexels.com

 

Vo svete odsudzovaná praktika

Tento nápad tak odsudzuje mnoho krajín, kde sú takéto praktiky dokonca zakázané. Začiatkom tohto roku zakázalo Nemecko vykonávanie “konverzných terapií” na neplnoletných a taktiež aj ich propagáciu. V Ekvádore sú “konverzné terapie” klasifikované ako forma mučenia, kde za ich praktizovanie môžete dostať až 10 rokov väzenia. V roku 2017 Anglikánska cirkev požiadala vládu aby tieto praktiky zakázalo, keďže to považujú za “teologicky neseriózne týranie”. Hovorca biskupského úradu však prizvukuje, že sa bude jednať o centrá, kde ľudia prídu dobrovoľne.

 

Man Covering Face With His Hands

Zdroj: pexels.com

 

Spôsobí im to iba psychickú a fyzickú ujmu

Na druhej strane Otec Jacek Prusak, ktorý je akademický psychológ a rekto Jezuitskej univerzity v Krakove, však rozhodnutie biskupského úradu odsudzuje. Pre TVN24 povedal: “Berú Bibliu ako knihu psychológie a ako ústavu pre všetkých Poliakov a to sa diať nemôže.” Téme “konverzných terapií” sa venuje aj Victor Madrigal-Borloz, ktorý je nezávislým expertom pre sexuálnu orientáciu a pohlavnú identitu Spojených národov. “Praktiky konverznej terapie sa spoliehajú na nepravdivé lekárske predstavy, že členovia LGBT+ komunity sú chorí a ich sexuálna orientácia alebo pohlavná identita môže a mala by byť zmenená. Spôsobujú vážnu bolesť a utrpenie čo má za následok dlhodobú psychologickú a fyzickú ujmu,” napísal na svoj Twitter.

 

zdroj: notesfrompoland.com