Štúdia preukázala, že imunita voči koronavírusu slabne. Ľudia sa rýchlejšie stávajú náchylnejšími na opätovné nakazenie!

V celom svete rezonuje otázka či a ako dlho sú ľudia po prekonaní koronavírusu odolný voči opätovnej nákaze. Preto sa vedci rozhodli náhodne v intervaloch pretestovať ľudí na území Anglicka.

Naprieč celým Anglickom sa teda vykonala štúdia, ktorá otestovala státisíce ľudí na prítomnosť protilátok, ktoré vytvárajú imunitu proti opätovnej nákaze koronavírusom. Náhodne vybraným ľuďom (365 000) rozoslali domáce krvné testy, informuje CNN.

Test prebiehal v troch kolách

Štúdiu publikovala Imperial College v Londýne a spoločnosť Ipsos MORI, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu. Spozoroval sa tak značný až 26% pokles v počte protilátok na koronavírus v období troch mesiacov.

Na začiatku štúdie v júni vykazovalo prítomnosť imunoglobulínu G (IgG) len 6% ľudí a v septembri kleslo toto číslo na 4,4%.

Tieto čísla tak boli zhodné s dôkazmi, že imunita na sezónne koronavírusy klesá v období 6 až 12 mesiacov po infikovaní. Nefunguje to teda napríklad ako u osýpok, ktoré spôsobujú takzvané sterilizovanie imunity. To znamená, že ak sa raz infikujete, protilátky budú prítomné vo Vašom tele aj dlhé roky po prvotnom infikovaní.

 

Syringe and Pills on Blue Background

Zdroj: pexels.com

Protilátky však nezaručujú 100%-tnú imunitu

Výsledky podporujú aj skoršie štúdie, v ktorých sa preukázalo, že u asymptomatických ľudí je väčšia pravdepodobnosť, že začnú strácať potrebné protilátky rýchlejšie ako ľudia, ktorí mali ťažší priebeh.

Pomalšie sa vytrácali protilátky aj u mladých ľudí v porovnaní s ľuďmi nad 75 rokov, ktorí prekonali Covid-19. Stále však nie je dostatočne známe to či tieto protilátky poskytujú efektívnu mieru imunity na toto ochorenie či ako dlho dokážu byť ľudia voči nemu imúnni.

Prítomnosť protilátok tým pádom nezaručuje 100%-tnú ochranu pred opätovným nakazením. Avšak dodržiavanie platných nariadení týkajúcich sa koronavírusu tak riziko opätovnej nákazy znižujú ešte viac aj keď Vaše telo produkuje náležité protilátky.

 

Shallow Focus Photo of Woman Wearing Face Mask

Zdroj: pexels.com

zdroj: edition.cnn.com