V Česku od zajtrajšieho dňa platí lockdown. Zatvárajú sa maloobchody a obmedzuje sa voľný pohyb ľudí!

Dnes ráno (21. októbra) sa v susednom Česku konalo mimoriadne jednanie týkajúce sa súčasného stavu s ohľadom na šírenie koronavírusu. Dnešným dňom tak u susedov musia nosiť rúška aj v exteriéri a dokonca aj v autách. Situácia v Česku je naozaj kritická a za včerajší deň sa tak odhalilo takmer 12 000 pozitívnych prípadov.

Momentálne je tak aktívnych 113 219 prípadov, z ktorých je 4000 pacientov hospitalizovaných. Kvôli týmto vysokým číslam sa tak počas mimoriadneho jednania dohodol lockdown a Česi sa tak vrátia k opatreniam z jari.

Zatvárajú obchody

Zajtrajším dňom (22. októbra) sa tak v Česku zatvárajú maloobchody no výnimku majú predajne so základným sortimentom a rovnako sa uzatvára poskytovanie služieb ako napríklad kaderníctva. Veľké nákupné centrá ostávajú otvorené no môžu v nich fungovať iba drogérie, potraviny a lekárne.

Od zajtrajšej 6-tej hodiny ráno sa obmedzuje aj pohyb a kontakt s ľuďmi len na nevyhnutnú dobu. Neplatí to však pre cesty do práce, nákup základných vecí, cesty k lekárovi, či nevyhnutných ciest za rodinou alebo cesta za nutnou pomocou blízkym. 

 

Choďte do prírody

Obmedzuje sa aj styk z úradníkmi, ktorým sa menia úradné hodiny. Budú k dispozícii len 2 dni v týždne na dobu piatich hodín. Na druhej strane je pobyt vonku v prírode či parku, pobyty na chatách a chalupách povolený. Maximálne však môžete byť vo dvojici s výnimkou členov domácnosti či kolegov.

“Pobyt na čerstvom vzduchu sa doporučuje,” oznámil český minister zdravotníctva Roman Prymula na svojom Twitteri. Všetky nové nariadenia nadobúdajú platnosť od zajtrajšej (22. októober) 6-tej hodiny a potrvajú až do 3. novembra do 23:59.

zdroj: hnonline.sk