Vedci potvrdili, že ochranné štíty na tvár sú takmer 100% neúčinné. Musíte mať nasadené aj rúško

Riken, japonské, vládou podporované výskumné stredisko v Kobe, uskutočnilo štúdiu o šírení koronavírusu pomocou Fugaku, najrýchlejšieho superpočítača na svete. Výsledky preukázali, že takmer 100% vzdušných kvapôčok, menších ako 5 mikrometrov, preniklo touto ochrannou pomôckou aj napriek jej vysokej kvalite.

Simulácia pomocou Fugaku, najrýchlejšieho superpočítača na svete preukázala, 100% vzdušných kvapôčok, menších ako 5 mikrometrov, preniklo touto ochrannou pomôckou aj napriek jej vysokej kvalite.

Zdroj: Florida Atlantic University

Asi polovica väčších kvapôčok s rozmermi približne 50 mikrometrov si taktiež skôr či neskôr pod štít našla cestu.

Zdroj: Florida Atlantic University

Florida Atlantic University vysvetlila výsledné čísla vizuálne, skvelým a komplexným videom.

Makoto Tsubokura, vedúci výpočtového tímu v Rikene, uviedol, že simulácia kombinovala prúdenie vzduchu s reprodukciou desiatok tisíc kvapiek rôznych veľkostí, od menej ako 1 mikrometra do niekoľkých stoviek mikrometrov. Tsubokura tak ľudí varuje o nedostatočnej ochrane pri nosení plastových tvárových štítov.
,,Podľa výsledkov simulácie je bohužiaľ účinnosť ochranných štítov na tvár pri prevencii šírenia kvapôčok z úst infikovanej osoby v porovnaní s maskami veľmi obmedzená,“ uviedol Tsubokura pre The Guardian.

Zdroj: Florida Atlantic University

Zdroj: Florida Atlantic University

Zdroj: Florida Atlantic University

,,Platí to najmä pre malé kvapôčky menšie ako 20 mikrometrov,“ uviedol Tsubokura a vysvetlil, že všetky oveľa menšie aerosólové častice unikajú cez medzeru medzi tvárou a štítom.

,,Zároveň to platí aj pre kvapky väčšie ako 50 mikrometrov.“
Výskumná spoločnosť, ktorá investovala do výskumu viac ako 1,2 miliardy dolárov, môže vykonať viac ako 415 kvadriliónov výpočtov za sekundu. Výskum taktiež potvrdil, že ochranné masky na tvár vyrobené z netkanej textílie blokujú šírenie COVID-19 oveľa účinnejšie ako tie vyrobené z bavlny a polyesteru.

Ochranné štíty na tvár sa však dajú nosiť aj bezpečne, ako ich nosí napríklad tento muž

 

Zdroj: boredpanda.com