Vedcovi sa podarilo odhaliť tajnú skicu pod obrazom “Mona Lisa”. Ako mala teda táto maľba vyzerať?

Okolo maľby Mony Lisy od Leonarda da Vinciho koluje množstvo legiend a konšpirácii. Ale to čo sa podarilo vedcovi Pascalovi Cotte je naozaj fascinujúce. Pomocou svojho vynálezu skúmal tento záhadný obraz dlhých 15 rokov. Vďaka pokročilej technike tak dokázal pod maľbou objaviť tajnú skicu, ktorá odhaľuje ako mala Mona Lisa pôvodne vyzerať. Prečo sa tak slávny da Vinci rozhodol pre úplne iný vzhľad jeho legendárnej Mony Lisy?

 

Použil vlastnú inovatívnu technológiu

“Louvre ma pozval kvôli tomu, že som vynálezcom nového citlivého multispektrálneho fotoaparátu s vysokým rozlíšením,” hovorí Cotte o tom ako sa jeho cesta za odkrytím tajomstva Mony Lisy začala ešte v roku 2004. Pomocou svojho vynálezu tak spravil až 1650 fotiek, ktoré dlhé roky skúmal a výsledky jeho práce boli konečne publikované v auguste 2020. Jeho vynález tak funguje na princípe reflexnej svetelnej techniky (Layer Amplification Method), ktorá zaznamenáva odrazené svetlo na 13-tich vlnových dĺžkach. Táto metóda je založená na predošlej technológii, ktorá využívala infračervené fotografovanie. 

 

Mona Lisa Lam Scan

Zdroj: artnet News

 

Pôvodná skica Mony Lisy

Pomocou Cotteho technológie sa tak pod maľbou objavili línie urobené uhlíkom. Avšak tie neboli načrtnuté priamo na plátne ale da Vinci použil techniku “spolvero” alebo poprášenie. Umelec tak na líniách skice urobí dierky a položí takúto skicu na plátno. Potom skicu popráši rozdrveným uhlím alebo ílom, ktorá sa otlačí na plátno cez dierky. Cottemu sa tak podarilo to čo žiadnemu inému vedcovi predtým. Tým, že zistil použitie tejto techniky, to môže znamenať len jediné a to, že pôvodná skica Mony Lisy niekde existuje. Vedci zistili, že rovnakú techniku použil aj na svoje iné 2 diela: Virgin of the Rocks (Madona v skalách) v Louvre a St. Jerome (Svätý Hieroným) vo Vatikáne.

 

Mona Lisa Hidden Drawing

Zdroj: artnet News

 

Neštandardné na tú dobu

Podľa zistení tak mala Mona Lisa úplne inú siluetu a dokonca sa zistilo, že vo vlasoch mala mať sponku. No takáto ozdoba nebola vôbec bežnou v čase vytvorenia maľby vo Florencii. To teda poukazuje na to, že maľba mala byť pôvodne alegorickým zobrazením “nereálnej ženy ako bohyne”. “Ľudia sa museli obliekať určitým spôsobom aby to odzrkadľovalo ich povolanie a šľachta musela brať ohľad na farbu [oblečenia]. Nie je tak možné aby Mona Lisa mala tak upravené vlasy, v tom čase to bolo pre mesto Florenciu nemožné,” objasnil Cotte.

 

Selective Focus Photo of Group of People Taking Picture of Mona Lisa Painting

Zdroj: pexels.com

zdroj: https://allthatsinteresting.com/