Veľká Británia zakázala plastové slamky a vatové tyčinky do uší

Plastové slamky a vatové tyčinky sú vo Veľkej Británii oficiálne zakázané už od začiatku októbra. Zákaz používania mal vstúpiť do platnosti ešte v apríli, avšak bol odložený kvôli pretrvávajúcej kríze.

Hlavným dôvodom bolo to, že slamky a plastové miešadlá sa vo veľkej miere využívajú najmä v pohostinstvách, ktoré sú kvôli koronavírusu pod veľkým finančným tlakom.

Zákaz neplatí pre osoby so zdravotným postihnutím a ťažkým zdravotným stavom, ktorí si vyžadujú používanie plastových slamiek. Zákaz v krajine sprevádza aj oznámenie vlády o zdvojnásobení cien týchto produktov.

Zdroj: Pexels

Aktivisti tento krok privítali, hoci vyjadrili obavy, že tieto položky tvoria iba malé množstvo plastového znečistenia v krajine. Pokiaľ ide o túto tému, právnička Plastics z environmentálnej charity ClientEarth, Tatiana Lujan, povedala:

,,Plastové slamky na jedno použitie, vatové tyčinky a miešadlá na pitie sú jedny z najneužitočnejších plastov na trhu. Ich zákaz by mal byť samozrejmosťou najmä preto, že sú ľahko dostupné opakovane použiteľné a netoxické alternatívy.“

Tieto predmety však tvoria iba nepatrný zlomok plastov na jedno použitie,

ktoré znečisťujú naše životné prostredie a pri spaľovaní uvoľňujú toxické látky a emisie skleníkových plynov.

Krajiny ako Írsko a Francúzsko už v minulosti preukázali oveľa väčšie ambície v oblasti opätovného použitia obalov a iných plastových produktov.

Sir David Attenborough označil otázku znečistenia plastmi za „globálnu katastrofu“. V správe charitatívnej organizácie Tearfund, za ktorou stojí Sir David, sa uvádza, že iba Británia každoročne vyváža 650 000 ton plastového odpadu na miesta ako Indonézia a Malajzia.

Ďalším rastúcim problémom v posledných mesiacoch bol nárast plastových jednorázových ochranných masiek a rukavíc na jedno použitie.

Obidve položky začali plniť ulice a oceány viac a viac. Jednou z osôb, ktorá sa pokúša zvýšiť povedomie o probléme, je Maria Algarra, zakladateľka spoločnosti Clean This Beach Up v Miami na Floride, ktorá v marci začala kampaň #TheGloveChallenge.

Maria v rozhovore pre denník The Independent uviedla: „Riziko nehrozí len prírode, ale aj ľuďom ,ktorí by sa mohli nakaziť – napríklad aj tak, že infikované rukavice niekto ponechá v nákupnom vozíku.“

Zdroj: unilad.co.uk