Čo spôsobí, že pri nakazení sa koronavírusom stratíte čuch? Ako ho získať späť?

Typickým príznakom COVID-19 je úplná alebo čiastočná strata čuchu a chuti. Nie je prekvapením, že sa tomuto fenoménu venuje veľa výskumov. Čo stojí za príčinou? Je možné obnoviť funkciu týchto receptorov?

woman smelling flower during daytimeunsplash

Čiastočná strata čuchu

Odborníci z výskumu identifikovali niekoľko dôležitých vecí. V prvom rade vírus ovplyvňuje nervové bunky zodpovedné za vnímanie chutí a vôní. Nehovoríme však o samotných neurónoch, ale o špeciálnych bunkách, ktoré podporujú ich životne dôležitú činnosť. Takzvaní nervoví „pomocníci“ sa zapália a vďaka tomu vírus ľahšie ovládne telo.

Mnoho ľudí si všimne, že strata čuchu a chuti nijako nezávisí od prítomnosti nádchy a tečúceho nosa: „Pri koronavíruse sa nepozoruje výtok z nosa, no zaznamenali sa prípady, kedy ľudia nemali žiaden čuch.“ Toto je hlavný rozdiel medzi COVID-19 a chrípkou. Chrípka často upcháva nosohltan a z nosa nám tečú sople.

person in blue jacket holding white textileunsplash

Pediater Jevgenij Komarovskij sa domnieva, že samotný teplomer nestačí na diagnostikovanie stavu človeka. Na niektorých školách sa vykonáva nezvyčajný test s názvom „Ako to vonia?“ Jeho podstatou je dať každému študentovi ovoňať  vzorku. Napríklad, kúsok tkaniny alebo papiera namočeného v cesnakovej aróme.

Mimochodom, túto technológiu používa aj americká armáda. Na testovanie aktivity receptorov používajú fľašu jablčného octu. Účel spĺňajú aj iné výrazné látky. Napríklad mleté ​​kávové zrná alebo citrusové plody. Ak človek vôňu nerozpozná, je poslaný na dôkladnejšiu kontrolu.

coffee beans on white plateunsplash

JE MOŽNÉ PRINAVRÁTIŤ VÔNU A CHUŤ?

Aj čiastočná strata čuchu a chuti je znepokojujúca. Tieto príznaky často vedú k tomu, že človeku zmizne chuť na jedlo. Niektorí ľudia sa navyše obávajú, že koronavírus aj v budúcnosti ovplyvní ich  receptory. Doktor Komarovský však ubezpečuje, že by ste sa nemali obávať. Skôr alebo neskôr sa obnoví vitálna aktivita neurónov.

Prax ukazuje, že úplné zotavenie bude trvať od 3 týždňov do 3 mesiacov. Pri správnej liečbe a starostlivosti o telo pôjde všetko hladko a bez následkov. Bohužiaľ, neexistujú na to žiadne urýchľovacie procedúry na zlepšenie vášho stavu.

A ani keď sa uchýlite k špeciálnym liekom alebo k použitiu ľudových metód, váš čuch a chuť sa vám okamžite nevrátia. Tento proces si vyžaduje čas. A každý človek má individuálny priebeh ochorenia.

Okrem toho, existujú prípady, keď je posledný test negatívny a čuch a chuť sa úplne nevrátili. V takom prípade môžete využiť neobvyklý senzorický tréning. Ľudia napríklad striedavo privoniavajú k výrazným arómam a precvičujú tak svoje čuchové receptory.

Bohužiaľ, COVID-19 ešte stále nie je na ústupe. Preto nezabúdajte na dostatočnú ochranu v podobe rúška, dezinfekcie a dodržiavanie vzdialenosti.

Zdroj: takprosto.cc