Ďalšia z vakcín proti COVID-19 vykazuje takmer 95-percentnú spoľahlivosť. Dáte sa zaočkovať?

Druhá vakcína proti COVID-19 je takmer na 95% účinná pri ochrane ľudí pred infikovaním sa koronavírusom. Americká spoločnosť Moderna sa podelila o výsledky výskumu svojej vakcíny. Viaceré krajiny so spoločnosťou rokujú a čakajú na počty dostupných vakcín. 

Táto nová správa prichádza týždeň po tom, čo sa spoločnosť Pfizer podelila o sľubné výsledky svojej vakcíny ako prvá, pričom uviedla, že ich vakcína bola vo výskumoch účinná na viac ako 90%.

Spoločnosť Moderna uviedla, že v najbližších dňoch plánuje podať žiadosť o schválenie vakcíny. Podľa BBC sa výskumu zúčastnilo 30 000 ľudí, pričom polovici boli podané dve dávky vakcíny s odstupom štyroch týždňov. Druhá polovica mala placebo. Zverejnená analýza sa zamerala na prvých 95 ľudí, u ktorých sa prejavili príznaky Covid-19.

Zistilo sa, že iba u 5 z 95 prípadov sa prejavili príznaky ochorenia u ľudí, ktorí dostali dve dávky vakcíny, pričom 90 prípadov výskytu príznakov bolo identifikovaných u ľudí, ktorí vakcínu nedostali. Spoločnosť uviedla, že jej vakcína je účinná na 94,5%. Moderna tiež uviedla, že 11 prípadov prejavu vírusu bolo vo výskume naozaj vážnych, no žiaden z nich nebol u ľudí, ktorým bola vakcína podaná. Tal Zaks, hlavný lekár v Moderne, pre BBC News uviedol: „Celková účinnosť je naozaj pozoruhodná.“

Spoločnosť stále nevie, ako dlho imunite potrvá, kým sa prispôsobí vakcíne. Dobrovoľníci z výskumov budú musieť byť sledovaní dlhší čas, aby bolo možné zhromaždiť všetky potrebné údaje. Minulý týždeň boli spoločnosťami Pfizer a BioNTech oznamené výsledky ich výskumu s vakcínami, kde uviedli, že ich predaj bude zahájený do konca roka

Podľa spoločností bola ich vakcína testovaná na 43 500 ľuďoch v šiestich krajinách bez zistenia vedľajších účinkov. Všetky spomenuté spoločnosti plánujú požiadať o schválenie vakcín už do konca tohto mesiaca.

Zdroj: ladbible.com