Ďalším účinným prostriedkom v boji proti COVID-19 má byť ustná voda, ktorá ho dokáže zabiť do 30 sekúnd

V tejto pandemickej dobe sa odborníci doslova predbiehajú v tom, kto vyvinie účinnú vakcínu na COVID-19 skôr. Svetlo sveta doteraz uzreli 2 potenciálne účinné vakcíny, ktoré majú viac ako 90% účinnosť. Najnovšie sa však objavila štúdia, podľa ktorej vakcína nie je jediným spôsobom, ako zničiť koronavírus. Podľa výsledkov výskumu z Cardiff University je účinným bojovníkom aj ústna voda, ktorá dokáže vírus zabiť už za 30 sekúnd.

Podmienkou je však to, že ústna voda musí obsahovať zlúčeninu cetylpyridíniumchlorid, v množstve približne 0,07 %. Portál The Independent zároveň informoval, že vedci skúmali účinnosť len jednej značky ústnej vody – Dentyl. Klinická štúdia bude ďalej skúmať, ako účinná je voľnopredajná ústna voda pri znižovaní výskytu Covid-19 v slinách pacientov s koronavírusom. Pacienti si aplikovali ústnu vodu klasickým spôsobom – kloktaním.

Na Univerzite of Wales v Cardiffe zároveň očakávajú, že výsledky budú uverejnené začiatkom roku 2021. Dentyl je jediná značka ústnej vody vo Veľkej Británii, ktorá sa zúčastnila 12-týždňového klinického výskumu, ktorý vedie profesor David Thomas.

Zdroj: The Independent