Dušičky bez umelých kvetov? “Naše cintoríny totiž vyprodukujú 10 tisíce ton odpadu ročne” tvrdí Viktor Vincze

Dušičky už máme za sebou no boli v inšom duchu ako po minulé roky. Cintoríny boli zatvorené avšak dnes ich už môžete navštíviť ak máte negatívny test. Zapáliť sviečku či ozdobiť hrob kvetmi alebo vencami a takto si uctiť pamiatku zosnulých je každoročnou tradíciou najmä u kresťanov. A práve to je jedným z výrazných environmentálnych problémov, na ktoré poukázal moderátor TV Markíza, Viktor Vincze.

Aby ľudí poučil o tom koľko nerecyklovateľného odpadu ročne vyhodia na cintorínoch, pridal na svoj Instagram niekoľko štatistík a faktov spolu z ekologickejšími riešeniami.

 

https://www.instagram.com/p/CHDoqXHBl3b/

 

Haldy nerecyklovateľného odpadu

“Naše cintoríny totiž vyprodukujú 10 tisíce ton odpadu ročne. Presnejšie nie oni, my ich vyprodukujeme! A prečo? Aby sme sa ukázali rodine? Susedom? Akoby viac sviečok znamenalo byť viac veriaci. Akoby sa hrob iba s jedným vencom z nejakého dôvodu “nepatril”. Prepáčte, ale našim mŕtvym blízkym je to naozaj dosť jedno. No živej prírode okolo nás nie,” napísal na svoj Instagram Vincze. Prostredníctvom príbehov ozrejmil, že len polovica odpadu je tvorená kompostovateľnou biozložkou. Zvyšok tvoria kahance, svietniky, vence či sviečky, ktoré sú plastové či sklenené. 

 

Zdroj: instagram.com/viktorvincze

 

Asi by ste si povedali, že tento problém by sa dal vyriešiť tým, že na cintorínoch budú tri druhy kontajnerov – na bioodpad, plasty a sklo – čo by výrazne napomohlo ich spracovaniu. No žiaľ, chyba je v ľuďoch, viď priložené fotografie preplnených kontajnerov, v ktorých sa nachádzajú veci, ktoré tam vôbec nepatria. “V minulosti boli pokusy triediť odpad na cintorínoch, ale občania nerešpektovali účel nádob a k konečnom dôsledku všetko odpad končil na skládke,” priložil slová hovorkyne mesta Trenčín Eriky Ságovej. 

 

Zdroj: instagram.com/viktorvincze

 

Čo s tým?

Problémom je aj fakt, že napríklad niektoré vence sú tvorené rovnako z bio materiálov ale aj plastov. Tie často končia na skládke bioodpadu bez toho aby sa z nich odstránili “nebiomateriály” ako sú napríklad umelé kvety. Ako Vincze napísal:

“Nie všetko, čo vyzerá ako plast, patrí do žltého kontajnera. Nie všetko, čo vyzerá ako sklo aj patrí do zeleného kontajnera.” Podľa Vinczeho je riešením nekupovať na hroby ozdoby, ktoré sa samé nerozložia a uprednostniť tak živé kvety alebo vyrobiť si či kúpiť vence z prírodných materiálov. Rovnako môžete zrecyklovať zaváraninové fľaše, ktoré použijete ako svietnik. Odporúča tak aj “systém”, že za jednu rodinu sa na hrobe zapáli jedna sviečka.

 

Zdroj: instagram.com/viktorvincze

 

Čo na hroby dávate Vy?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Dušičky bez umelých kvetov? “Naše cintoríny totiž vyprodukujú 10 tisíce ton odpadu ročne” tvrdí Viktor Vincze”