Muž sa stal prvou osobou s Downovým syndrómom, ktorý dokončil Ironman Triathlon. Toto nedokážu ani zdraví muži

Dvadsaťjedenročný mladík sa stal prvým človekom s Downovým syndrómom, ktorý úspešne absolvoval triatlon Ironmana. Chris Nikic z Floridy roky trénoval, aby dosiahol svoj cieľ, ktorým bolo dokončiť Ironman úspešne. V tomto preteku musia účastníci absolvovať plávanie v dĺžke 2,4 míle na otvorenej vode, jazdu na bicykli v dĺžke 112 míľ a maratón – to všetko do 17 hodín. Počas tréningov sa mladík zameriaval najmä na postupný rast kondície, až dovtedy, kým nebol pripravený prijať túto obrovskú výzvu.

Pozrite si príbeh mladíka s Downovým syndrómom:

Pred pretekmi Nikic prezradil, že sa chystá zapísať sa do histórie tým, že porazí sám seba. Presne tak to aj urobil. Organizátori Ironmana uviedli, že Nikic je prvým človekom s Downovým syndrómom, ktorý sa o absolvovanie preteku dokonca čo i len pokúsil. Dokončil ho za 16 hodín a 46 minút. Pretek dokonca spojil Nikica so 16-násobným účastníkom Ironmana, Danom Griebom, ktorý mu pomohol trénovať. Spoločne trénovali až šesť hodín denne, šesťkrát týždenne. Nikic našiel spôsoby, ako prekonať fyzické obmedzenia, napríklad jazdou na špeciálnom bicykli.

Organizátori floridských pretekov požadovali, aby bol Grieb k Nikicovi pripútaný počas celého pobytu v oceáne a aby bol počas jazdy bicykli priamo za ním. Grieb pripustil, že pociťoval tlak a zodpovednosť, aby mal pozitívny vplyv na Nikicov výkon. 

Man becomes first person with Down Syndrome to complete IronmanZdroj: MarathonWorld.it/YouTube

Keď prechádzal cieľovou čiarou, Nikic na oslavu zdvihol ruky, objal svojho partnera a všetkých ostatných, ktorí ho podporovali. Jeho obľúbenou časťou pretekov bol beh, čiastočne aj preto, lebo tvrdí, že beh robí jeho zadok príťažlivým pre ženy.

Nikicov otec Nik ho spolu s manželkou podporujú, aby ich syn mohol dosiahnuť sny, pričom povedal, že najdôležitejšou vecou nie je cieľ, ale cesta. Nik pred pretekmi dodal: ,,Keď sa vaše dieťa narodí s Downovým syndrómom, všetci vám povedia, aké ťažké to bude. To, že je v niečom prvý, mu otvára mnoho dvérí do lepšej budúcnosti.“

Man becomes first person with Down Syndrome to complete IronmanZdroj: MarathonWorld.it/YouTube

Po dokončení pretekov na Floride sa Nikic zameriava na budúcoročnú účasť na majstrovstvách sveta Ironmanov v Kona na Havaji.

Zdroj: unilad.co.uk