Nosenie rúšok v exteriéry: Zbytočnosť alebo nutnosť? Toto je odpoveď

Rúška sa pre nás stali vecou, bez ktorej si už nevieme predstaviť fungovanie v každodennom živote. Keď ideme do obchodu alebo na prechádzku, berieme so sebou kľúče, telefón, peňaženku a …rúško. Musíte však nosiť rúško aj vonku? Dánski vedci sú touto otázkou zmätení. Nejde len o pohodlie.

Samotné množstvo protichodných informácií, ktoré získavame z mnohých zdrojov, je veľmi mätúce. Lekári by mali určite poznať všetky vlastnosti antivírusovej ochrany, no nie je to tak.

Visualization of the coronavirus causing COVID-19Unsplash

Niektorí tvrdia, že akékoľvek rúška sú dobrou ochranou a ešte lepšou voľbou sú špecializované respirátory, ktoré nenájdete v lekárni. Existujú ale lekári, ktorí si sú na sto percent istí, že obyčajné rúško ​​nemá žiaden zmysel.

Napriek tomu sa väčšina zhoduje, že nosenie rúška nás chráni pred koronavírusom. Aká je však účinnosť a kedy presne by ste ho mali nosiť?

Napríklad na preplnených miestach, ako sú obchody, nie je možné dodržať požadovaný odstup. Značky na zemi sú takmer v každom obchode s potravinami, ale kto si ich naozaj všíma… V tomto prípade nám logika hovorí, že rúško treba nosiť. Ale na ulici, keď v okruhu 200 m niet ani jednej živej duše? Môžete ju nosiť, ak vám to poskytuje duševný pokoj, ale nemá to zmysel.

blue and white plastic bottleUnsplash

Čo objavili dánski vedci?

Vedci z univerzity v Kodani dospeli sériou experimentov a analýz štatistických údajov k záveru, že nosenie rúška znižuje riziko o 15-20%. Za zmienku stojí, že Dáni, ktorí sa zúčastnili experimentu, strávili každý deň asi 3 hodiny vo veľkom dave ľudí. Prvá skupina mala rúška, zatiaľ čo druhá nie.

Podľa výsledkov mala prvá skupina 1,8% infikovaných, ale v druhej – 2,1%. Nie príliš potešujúce výsledky, však? Rozdiel je len minimálny. Pokus sa uskutočnil v máji 2020.

Všetky experimenty týkajúce sa koronavírusu sú dosť žiaľ nejednoznačné. Prečo? Minimálne preto, že čísla sa menia zo dňa na deň. Takéto aktívne štatistické zmeny je ťažké analyzovať a hľadať v nich vzorce. Mnoho prevádzok už zaviedlo pokuty pre tých, ktorí nenosia rúška. Aj to je dostatočne dobrý dôvod na ich nosenie. V exteriéry však postupujte podľa situácie: ak je dopravná špička a je tam veľa ľudí, je rozumnejšie, ak použijete dodatočnú ochranu. Chránite tak nielen seba, ale aj vašich blízkych…

 

Zdroj: takprosto.cc