Nový Zéland hlasoval za legalizáciu eutanázie

Nový Zéland hlasoval za legalizáciu eutanázie. Krajina zahrnula k všeobecným voľbám zo začiatkom tohto mesiaca, aj referendum o asistovanej smrti, ako aj o rekreačnom užívaní marihuany. Znamená to, že Nový Zéland bude siedmou krajinou na svete, ktorá legalizuje asistovanú smrť, pričom 65,2 percenta voličov hlasovalo za. Stále je však potrebné spočítať pol milióna poštových hlasov. Viac ako polovica Novozélanďanov však hlasovala proti legalizácii konope.

 

Zákon o eutanázii začne platiť v novembri budúceho roku. Bude to znamenať, že nevyliečiteľne chorí pacienti dostanú právo organizovať si vlastnú smrť, ak im podľa lekárov zostáva menej ako šesť mesiacov života. Medzi platné pravidlá má patriť aj potreba profesionálneho schválenia dvoma lekármi a minimálny vek 18 rokov.

Konečné výsledky oboch hlasovaní budú oznámené 6. novembra. Labouristická strana získala vo všeobecných voľbách začiatkom tohto mesiaca drvivé víťazstvo, vďaka čomu sa Ardernová vrátil do najvyššej vládnej funkcie.

Ardernová po svojom víťazstve povedala: „Dnes večer Nový Zéland preukázal Labouristickej strane najväčšiu podporu za posledných 50 rokov. Vašu podporu nepovažujem za samozrejmosť. Môžem vám však sľúbiť, že budeme stranou, ktorá bude vládnuť pre dobro každého Novozélanďana.“

„Toto neboli obyčajné voľby a nie je to obyčajné obdobie. Bolo to obdobie plné neistoty a úzkosti. Ako národ sme potrebovali plán a to je presne to, čo sme urobili. Potrebovali sme efektívnu reakciu na globálnu pandémiu, aby sme udržali ľudí v bezpečí. Dnešný výsledok bol silný a je zrejmé, že labouristi tu budú pre vás počas nasledujúcich troch rokov.“

Predpokladá sa, že v týchto voľbách bolo rozhodujúce najmä vedenie Ardernovej počas prvej vlny pandémie. Jej rozhodnutia viedli k tomu, že sa Nový Zéland vrátil takmer k normálu, zatiaľ čo iné krajiny bojujú proti druhej vlne.

Zdroj: ladbible.com