Slovenská doktorka vrátila štátne vyznamenanie. V týchto dňoch sa stretla dokonca aj s prezidentkou

Júlia Horáková, primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene, ktorá sa od ukončenia vysokej školy venuje detským pacientom, sa kvôli zavedeným opatreniam v súvislosti s celošným testovaním, rozhodla vrátiť štátne vyznamenanie. Primárka vyjadrila nesúhlas s krokmi vlády, ktoré uskutočnila v týchto rizikových mesiacoch.

Primárka Transplantačnej jednotky sa stretla dokonca aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá jej rozhodnutie rešpektuje. Prezidentka ako reakciu na udalosti posledných dní uverejnila príspevok, kde celú situáciu vysvetľuje: ,,Štátne vyznamenanie za prínos detskej medicíne jej udelil ešte prezident Andrej Kiska a ja by som bola rada, keby bola jeho hrdou nositeľkou aj naďalej. Po dôkladnom zvážení sa ho ale ako prejav medicínskeho a občianskeho nesúhlasu s krokmi vlády, v súvislosti s plošným testovaním, rozhodla vrátiť. Rešpektujem dôvody, pre ktoré sa tak rozhodla urobiť.”

Prezidentka dodala: ,,Cítiť z nej obrovský ľudský prístup, a ako sama povedala, pamätá si mená a tváre všetkých svojich pacientov a pacientiek. Počúvala som ale aj človeka sklamaného z nevypočutých odborných argumentov a vedeckého poznania pri riešení problémov s pandémiou.“ Hlava štátu sa o primárke vyjadrila, že ju pozná ako vášnivú odborníčku a jednotku vo svojom odbore.

Prezidentka taktiež dodala, že je dôležité vyjadriť rešpekt k názorom odborníkov, ktorí by sa však kvôli nesúhlasu nemuseli vzdávať vzácnych štátnych vyznamenaní. Svoj príspevok uzavrela slovami: ,,Je mi to ľúto, lebo počúvať rôzne názory, najmä ak sú opreté o dlhoročné poznanie, je nesmierne dôležité.”