Výrobcovia áut musia “kopnúť do vrtule”. Európska komisia chce od roku 2025 zakázať spaľovacie motory!

Európska komisia plánuje udať nový emisný plán Euro-7 do platnosti v roku 2025. Autá tak budú musieť spĺňať veľmi prísne požiadavky. Hodnoty, ktoré sa v pláne Euro 7 stanovujú nedokážu klasické spaľovacie motory splniť. To predstavuje pre výrobcov áut problém, ktorý musia okamžite začať riešiť. Bude teda rok 2025 rokom, kedy všetci prejdeme na elektrické autá?

Autá musia vypúšťať oveľa menej emisií

„Európska komisia zavedením plánovanej normy Euro-7 po roku 2025 de facto zakáže vozidlá so spaľovacím motorom. Komisia chce predpísať, aby v budúcnosti každé vozidlo v ľubovoľnej jazdnej situácii v podstate nevypúšťalo žiadne emisie, či už s prívesom v kopci alebo v pomalej mestskej premávke,“ povedala šéfka sektorového združenia VDA, Hildegard Müllerová, pre agentúru DPA. Vedci a experti z celej Európy tak komisii predložili štúdiu, ktorá “volá” po drastickejších emisných štandardoch ako sa predtým predpokladalo, informuje nemecký týždenník Bild am Sonntag.

 

Co2, Exhaust Gases, Road Sign, Auto, Climate

Zdroj: pixaby.com

 

Aké podmienky musia auta spĺnať?

Podľa emisného plánu Euro-7 by tak vozidlá od roku 2025 mali vypúšťať iba 30 miligramov oxidov dusíka (NOx) na kilometer. Doterajšie hraničné hodnoty boli 60 mg pre benzínové autá a 80 mg pre naftové. “Oxid uhoľnatý by sa mal znížiť z 1000 na 500 mg a z 300 na 100 mg v tomto poradí,” informuje Business Insider.

Tieto hodnoty by mali vozidlá spĺňať v teplotách od -10°C do 40°C v nadmorskej výške 1000 alebo 2000 metrov (predtým maximálne do 700 m). Spĺňať by to mali počas 15 rokov s najazdenými 240 000 km (predtým 160 000 km) aj so strešnými držiakmi alebo s prívesom. 

Ako už bolo spomenuté, žiadne nové vozidlo poháňané spaľovacím motorom toto nedokáže čo predstavuje problém pre výrobcov áut. Tí musia čím skôr inovovať svoje postupy výroby a rozmýšľať nad tým ako tieto požiadavky do roku 2025 uskutočniť. No vzhľadom na to, že európsky závod spoločnosti Tesla do roku 2025 dokáže dodať milióny vozidiel ročne, táto kalifornská spoločnosť bude mať zo skoršieho presadenia nových emisných štandardov veľký prínos.

Fotobanka s bezplatnými fotkami na tému architektúra, autá, automobilový priemysel

Zdroj: pexels.com

zdroj: tesmanian.com