Začal sa odstrel vlkov, ktorý povolilo Ministerstvo pôdohospodárstva. Ministrovi Jánovi Budajovi sa to však nepáči!

Ministerstvo pôdohospodárstva povolilo odstrel 50 vlkov, ktorý sa začal uplynulú sobotu. Deje sa to aj napriek tomu, že proti tomuto rozhodnutiu bol envirorezort, ochranári a dokonca aj Lesy SR. Toto rozhodnutie sa nepáčilo ani ministrovi Jánovi Budajovi, ktorý úmyselné oslabovanie populácie vlka dravého označuje za chybu. Okrem neho nad incidentom lamentuje aj Správa TANAP-u ale aj europoslanec Martin Hojsík.

Prvý odstrel v Mengusovciach

“Prvá zbytočná obeť vlka pod Tatrami,” takto okomentovala odstrel vlka dravého Správa TANAP-u. Prvého vlka tak odstrelili ešte minulú sobotu (7. novembra)  v katastrálnom území Mengusovce v podhorí TANAP-u. Správa národného parku to považuje za nezmyselný zásah do populácie vlkov na Slovensku. K incidentu sa vyjadril aj europoslanec Martin Hojsík. “Minulý rok správa Tatranského národného parku zverejnila, že z 5-člennej vlčej rodiny v Chočských vrchoch zostali len dve 8-mesačné mláďatá, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou neprežili poslednú zimu,” poukázal na dlhotrvajúci problém. 

Prvá zbytočná obeť vlka pod Tatrami

Ulovením prvého jedinca v podhorí TANAPu, v k.ú. Mengusovce, sa začal opäť jeden z nezmyselných zásahov do populácie vlka dravého na Slovensku…

Uverejnil používateľ Správa TANAP Sobota 7. novembra 2020

 

 

Budaj ich chce ochrániť

„Populácia tejto dravej šelmy pomáha znižovať riziko šírenia klasického moru ošípaných, ako aj afrického moru ošípaných. Vlk je veľmi dôležitý pri znižovaní stavu diviakov, ktoré spôsobujú škody farmárom a zároveň sú predátorom tetrova hôlniaka či hlucháňa hôrneho,“ vysvetľuje minister Budaj užitočnosť vlka dravého. Podľa Denníka N sa bude snažiť presadiť aj to aby vlk nebol poľovným zvieraťom a aby bol od zákona chránený ako aj iné chránené živočíchy. Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že za posledných 20 rokov tak bolo legálne zastrelených takmer 1800 vlkov čo má negatívny vplyv na správanie a zloženie ich populácie.

zdroj: dennikn.sk