Budúci maturanti žiadajú zmenu formy maturít: Ústne a praktické chcú zrušiť, písomné odložiť!

Pandémia koronavírusu toho od svojho príchodu pomenila veľa. Zmeny nastali v našom bežnom živote, keďže mnoho ľudí prišlo o prácu či muselo ostať doma. Problémom je aj to, že sa žiaci a študenti učia z domu pričom sa v niektorých prípadoch množstvo učiva vynechá. Veľkým otáznikom ostávajú aj budúcoročné maturity. Aliancia stredoškolákov už dokonca vytvorila petíciu za to aby sa zmenila forma maturitných skúšok. Aké majú teda požiadavky?

Ako prvý bod uviedli požiadavku na zrušenie ústnej formy maturít. “V podmienkach dištančného vyučovania sa študenti a študentky nemohli adekvátne pripraviť na ústne skúšky. Väčšina skúšania prebiehala písomne. Ústne skúšanie nemohlo byť dostatočne často realizované a poklesli argumentačné i vyjadrovacie zručnosti,” znelo odôvodnenie tejto požiadavky. Píše sa tam aj o tom, že počas dištančnej výučby klesla žiakom odolnosť voči stresu a ústne skúšky by tak mohli mať negatívny vplyv na psychiku študenta a teda aj jeho celkový podaný výkon.

 

 

Zrušte praktické maturity

Druhým bodom petície bola požiadavka čiastočného zaradenia aritmetického priemeru známok do záverečného hodnotenia. Aliancia stredoškolákov tak verí, že toto je ten správny konpromis, ktorý odzrkadlí pravé schopnosti študentov.

Ďalšou požiadavkou bolo zrušenie praktických maturít. “Príprava na praktickú časť maturitnej skúšky na odborných školách je väčšinou viazaná na prax, či prezenčné vyučovanie, ktoré nie je možné vhodne nahradiť dištančnou formou. Keďže študentom/študentkám niekoľko mesiacov v školskom roku 2019/2020 a 2020/2021 nebolo umožnené sa plnohodnotne (alebo vôbec) zúčastňovať praktického vyučovania, nie sú dostatočne pripravení na vykonanie praktickej maturitnej skúšky v zmysle predpísaných štandardov,” odvôvodňuje ďalšiu požiadavku Aliancia stredoškolákov.

 

 

Odložte maturity

Ďalšou z požiadaviek bolo aj prehodnotenie prehľadnosti testov na písomnej forme maturitnej skúšky. Nejastnosti v testoch tak spôsobujú iba komplikácie a neodrzkadľujú reálne vedomosti študentov. To, že v testoch sú mnohé nejasnosti potvrdili aj rôzny pedagógovia či pedagogičky.

Posledným bodom bola žiadosť o odklad maturitných skúšok. “Aliancia stredoškolákov má za to, že adekvátny odklad študentom/študentkám poskytne priestor pre lepšiu a dôkladnejšiu prípravu na maturitné skúšky. Rovnako si myslíme, že sa tým zmierni časový tlak vyvíjaný na študentov/študentky, vďaka čomu dokážu podať relevantný výkon a zároveň aj získať viac vedomostí,” píše sa v petícii.

 

Kampaň – Maturita 2021

Štartujeme kampaň #chcemzmaturovat

Vytvorili sme 5 požiadaviek pre ministerstvo školstva a…

Uverejnil používateľ Aliancia stredoškolákov Streda 2. decembra 2020

 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Budúci maturanti žiadajú zmenu formy maturít: Ústne a praktické chcú zrušiť, písomné odložiť!”