Čím viac času budete tráviť so svojou mamou, tým dlhšie bude žiť

Pár večerov s priateľkami obetujte svojej mame. Vedci tvrdia, že čím viac času strávime s milovanými osobami, tým dlhšie budú žiť.

 

Lekári z Univerzity v Kalifornii podrobili štúdií 1 600 účastníkov vo veku od 60 do 70 rokov aby zistili, či má samota rozhodujúcejší vplyv na priemernú dĺžku života než iné aspekty.

Po 6 rokoch výskumu vedci zistili, že samota má na starších omnoho väčší vplyv ako predpokladali. Tí, čo mali počas tejto jesene života spoločnosť a zmysluplné vzťahy žili dlhšie než tí, čo boli sami. Samota im priviedla smrť omnoho rýchlejšie.

Podľa vedcov môžu smrť spôsobovať tiež negatívne pocity, ktoré vedú k nalomeniu zdravia. Jedným z nich je práve samota, nie však v zmysle, že sa nemajú s kým porozprávať, ale v zmysle absencie zmysluplného vzťahu s tými, ktorých milujú.

 

Hoci je váš harmonogram preplnený a deň by mal mať viac ako 24 hodín, nájdite si čas na ženu, ktorá vám dala život. Vezmite ju na kávu, požiadajte ju o radu, či jej nakúpte. A ak pri nej nebývate blízko, skúste ju navštevovať častejšie, prípadne jej viac volať. Podeľte sa s ňou o vaše pocity, radosti aj starosti.

Ak žije sama, vedci tvrdia, že domov dôchodcov, stacionár, či komunitný život by mohol byť riešením. Tieto riešenia prinášajú totiž viac príležitostí na priateľstvá, fyzickú a mentálnu aktivitu. Nehľaďte na to, čo povie okolie. Radšej podporte svojej mamičke sociálny život a zlepšite tak zdravotný stav.