Čínske mesto Wu-chan, ktoré sa stalo zdrojom pandémie, sa vracia do bežného života

Zatiaľ čo vo svete zúri pandémia, mesto Wuhan, kde sa to všetko začalo, postupne prešlo stabilný a pokojný život. Ako sa zmenil život Číňanov za posledný rok a obávajú sa miestni obyvatelia ďalšej vlny koronavírusu?

Mesto Wuhan sa ako prvé na svete uzavrelo pod prísnou karanténou. Všetko bolo natoľko vážne, že ľudia nesmeli opustiť svoje príbytky. Vláda istý čas medzi ne rozdeľovala najpotrebnejšie veci a potraviny, zvyšok sa posielal balíkmi do ich obydlí.

Tento systém bol však nahradený bežným online nakupovaním.

Mesto vydržalo v tomto režime do apríla tohto roku. Obyvatelia Wu-chanu tvrdia, že tento stav úplného lockdownu im spôsobil vážne problémy, najmä čo sa psychického zdravia týka.

Napríklad miestny obyvateľ Gigi Yu opísala, aké ťažké to vtedy bolo: „Bolo to ako depresia. Neustále som plakala vo svojej izbe, nemohla som sa stretnúť s priateľmi.“ Keďže ako dídžejka nemohla pracovať v kluboch, musela žiť z ušetrených peňazí.

man in red jacket and black pants walking on sidewalk during daytimeUnsplash

Blogerka Daria Kuznecovová, ktorá žije vo Wu-chane, hovorí: „Tento rok sme nemali žiadne udalosti. Všetko sa spojilo do jednej nekonečnej série udalostí. A najdôležitejšou, akousi oslavnou, bolo otvorenie mesta začiatkom na začiatku leta.“

Kvôli karanténnym obmedzeniam nemohla navštíviť príbuzných a priateľov v Rusku. Daria však ďakuje svojim čínskym priateľom za pomoc, ktorá jej bola poskytnutá. Cez mesiace väzenia sa vďaka nim necítila osamelá.

Ako sa zmenil život po karanténe

Koronavírus rozdelil život vo Wu-chane na „pred“ a „po“. Teraz sa miestni obyvatelia snažia tráviť menej času na preplnených verejných miestach. Podnikateľ Peter Bernota hovorí: „Len sotva chodíme do kaviarní a reštaurácií. Moja žena sa zdokonalila vo varení a teraz omnoho častejšie raňajkujeme, obedujeme a večeriame s rodinou.“

Keď sa lockdown skončil, mnoho firiem a spoločností ešte dlho po tom pracovalo cez home office. Aby sa vrátili do bežnej kancelárskej rutiny, bolo všetkým zamestnancom nariadené absolvovať test na prítomnosť koronavírusu. Mimochodom, počas prísnej karantény si prešlo povinným testovaním celé obyvateľstvo tohto mesta.

Teraz sú všetky priestory systematicky dezinfikované. Režim nosenia rúška je na dennej báze. Pri vstupe do nákupných centier a verejnej dopravy sa ľudom povinne meria teplota.

Zvyšok mesta sa vrátil k svojmu obvyklému spôsobu života. Dopravné zápchy na cestách, továrne a ďalšie podniky pokračovali v práci. To znamená, že úroveň znečistenia ovzdušia sa opäť zvyšuje. Wu-chan sa malými krokmi vracia k procesu modernizácie a rozvoja vo všetkých oblastiach.

Zopakuje sa situácia?

Ani miestne úrady, ani obyvatelia Wu-chanu neveria, že situácia s koronavírusom sa môže zopakovať v rovnakom rozsahu, ako to bolo na začiatku roka. Svetové správy týkajúce sa tejto záležitosti prestali byť stredobodom pozornosti obyvateľov Wu-chanu, pretože vláda robí všetko pre to, aby ešte v zárodku potlačila akúkoľvek možnosť šírenia vírusu.

Ak čo i len jeden z obyvateľov ochorie, orgány mesta okamžite sledujú všetky kontakty tejto osoby. To je možné vďaka dobre zavedenému prístupovému systému. Je určený na zaznamenávanie pohybu osôb. Fungovanie tohto systému je také rýchle, že koronavírus jednoducho nemá šancu na ďalšie šírenie.

Veľkú úlohu v tom zohráva aj vysoké povedomie občanov. Všetci dodržiavajú pravidlá stanovené v meste. Režim nosenia rúšok sa stal dlhodobou normou a nikto sa proti tomu nebúri. Každý predsa chápe, k čomu môže viesť nedodržiavanie takýchto jednoduchých obmedzení.

Ostáva teda veriť, že situácia na celom svete sa začne čoskoro zlepšovať. Nezabudnite však, že to záleží aj na nás ostatných. Môžete sa sťažovať donekonečna na tento stav, ale to vám nepomôže ochrániť sa pred COVID-19 a inými chorobami, ktoré nikam neodišli.

Zdroj: takprosto.cc