Deti vrátia do škôl už 7. decembra. Matovič ich chce najprv otestovať

Otváranie škôl bolo v posledných týždňoch vášnivou témou mnohých politikov, rodičov a odborníkov. Najmä rodičia sa búrili voči neustálemu odkladaniu termínu nástupu ich ratolestí do školských lavíc. Vláda v spolupráci s odborníkmi sa preto v posledných hodinách rozhodla uverejniť informáciu, podľa ktorej sa majú deti vrátiť do škôl už 7. decembra.

Igor Matovič rozhodnutie vysvetlil v statuse, v ktorom napísal: ,,Patria deti do škôl? Patria. Preto som pred mesiacom prišiel s návrhom na tzv. komunitné testovanie s cieľom dostať od 30. novembra všetky deti do škôl. Bohužiaľ, našim koaličným partnerom bol tento plán verejne ponížený a zamietnutý.

Minulý týždeň však Ústredný krízový štáb (UKŠ) prijal rozhodnutie, že tzv. komunitné testovanie škôl je naozaj reálna cesta, ako školy otvoriť a udržať ich pre deti covid-bezpečné počas nasledujúcich mesiacov pandémie.Podľa Matoviča bolo Ministerstvo školstva poverené vytvorením plánu, ktoré by malo zahŕňať kroky návratu detí z ll. stupňa ZŠ a študentom stredných škôl, ktoré sa podrobia testovaniu, do školských lavíc čím skôr.

Premiér dodal, že deťom by bola aj naďalej poskytovaná výučba dištančnou formou.

Matovič v statuse pokračoval: ,,Ozvali sa oficiálni zástupcovia škôl, že nie sú schopní nič také zorganizovať, ozvali sa tí aj oní … jednoducho samé výhovorky a mňa to už prestalo úúúprimne baviť. Jednoducho – miesto snahy a plánu, ako školy podľa rozhodnutia ÚKŠ otvoriť, len spŕška samých výhovoriek, ako sa to nedá, nedá, nedá.“ 

Matovič sa dokonca informoval u viacerých riaditeľov a zriaďovateľov škôl či naozaj nevedia zorganizovať bezpečné otvorenie škôl. Školy mu posunuli informáciu, podľa ktorej by to zorganizovať chceli, no chýbajú im potrebné pokyny. Po uverejnení informácie sa vraj Ministerstvu školstva ozvali desiatky škôl z celého Slovenska. Premiér priznal, že okrem samotných zriaďovateľov sa im ozývali aj študenti a žiaci.

Vláda aktuálne dáva dokopy všetky inštrukcie, povolenia, žiadosti a zmluvy, ktoré sú potrebné pri testovaní žiakov, ktoré je pre návrat do škôl potrebné. Premiér si aj napriek rýchlemu postupu myslí, že toto mohlo byť hotové už niekoľko týždňov. Cez víkend chce začať s testovaním prvých detí, ktoré sa v pondelok môžu vrátiť bezpečne do škôl.

S pondelkovým nástupom môže aktuálne rátať len 10 škôl na Slovensku, no o pár dní by sa to malo rozšíriť. Matovič taktiež odôvodnil otvorenie súkromnej školy, ktorú navštevujú jeho dcérky:

,,Logicky, najprv zavolám do školy, ktorú mám najbližšie (300m) od domu, aby mi povedali, či sa to fakt nedá … a keď mi povedia, že do toho chcú ísť, tak im, logicky, zrazu nepoviem, že vy nemôžete, „lebo Rebeka a Klárka“ … to však hlupák nepochopí.“

Celý príspevok premiéra Igora Matoviča si môžete prečítať v nasledujúcim statuse:

DETI PATRIA DO SKÔL … nehľadajme výhovorky a poďme im pomôcť, prosím

Patria deti do škôl? Patria. Preto som pred…

Uverejnil používateľ Igor Matovic Štvrtok 3. decembra 2020

 

https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10220953451718494

Zdroj: Facebook/ Igor Matovič