Miera samovrážd v Dánsku klesla po tom, čo sa legalizovali manželstvá rovnakých pohlaví

Štúdia zistila, že miera samovrážd medzi ľuďmi vo vzťahoch s osobami rovnakého pohlavia klesla po legalizácii sobášov homosexuálnych párov.

Spoločný výskum dánskeho Výskumného ústavu pre prevenciu samovrážd a Štokholmskej univerzity porovnával mieru samovrážd u ľudí rovnakého pohlavia a heterosexuálnych vzťahoch v období 1989-2002 a 2003-16.

Vedci zistili, že počet samovrážd medzi ľuďmi vo vzťahoch rovnakého pohlavia klesol o 46%, zatiaľ čo počet samovrážd u ľudí v heterosexuálnych vzťahoch sa znížil o 28%.

V roku 1989 sa Dánsko stalo prvou krajinou, ktorá umožnila civilné partnerstvá osôb rovnakého pohlavia, zatiaľ čo Švédsko ho nasledovalo o šesť rokov neskôr. Manželstvá ľudí rovnakého pohlavia sa stali legálnymi vo Švédsku v roku 2009 a v Dánsku v roku 2012.

Annette Erlangsenová, hlavná autorka štúdie, povedala: „Byť ženatý / vydatá je ochrana pred samovraždou.“

Poukázala však na štúdiu uverejnenú v časopise Journal of Epidemiology and Community Health. Stále sa však uvádza, v manželstvách a zväzkoch osôb rovnakého pohlavia sa zabilo viac ľudí než v heterosexuálnych manželstvách.

„Samozrejme, je pozitívne vidieť, že miera samovrážd sa takmer znížila o polovicu. Stále však zostáva znepokojivo vysoká, najmä ak vezmeme do úvahy, že miera samovrážd môže byť medzi nezosobášenými ľuďmi vyššia,“ uviedla pre dánske noviny Information.

Štúdia z roku 2018 odhalila, že mladí homosexuáli sa pokúšajú o samovraždu až o trojnásobok častejšie ako ich heterosexuálni rovesníci.

 

zdroj: https://www.standard.co.uk/