“Neboli by sme jediní v Európe.”: Podľa prezidentky by mal Matovič zvážiť prenechanie manažovania krízy niekomu inému!

To ako sa bude postupovať v boji s koronakrízou ďalej nevie nikto z nás. Ďalšie plošne testovanie či lockdown? Nič nie je zatiaľ isté. Práve tento chaos a nejasnosti vzbudili v prezidentke Zuzane Čaputovej obavy, že by sa riešenia koronakrízy mal ujať niekto iný. Na túto tému sa vyjadrila včera v diskusnej relácii Braňa Závodského pre Rádio Expres. Premiér Igor Matovič už na jej slová stihol reagovať.

 

Namiesto covidu riešime premiéra

„Neboli by sme jediní v Európe, skôr naopak,“ poznamenala Čaputová k návrhu aby Matovič zvážil prenechanie manažovania koronakrízy niekomu inému. Poukazovala tak na to, že prenechanie týchto kompetencií inému členovi vlády nie je v Európe niečim nezvyčajným. Čaputová kritizuje najmä chaos v nových ale aj platných opatreniach, ktorý svojou komunikáciou spôsobila vláda. „Celý svet rieši covid, len my riešime pána premiéra,“ skonštatovala prezidentka.

Ak by teda Matovič “podal žezlo” niekomu inému, podľa prezidentky by tak “mal čas a kapacitu venovať sa dôležitej premiérskej agende, ako je napríklad riešenie dosahov krízy.“.

 

 

Nechcela podporiť povinné testovanie

K slovám prezidentky sa už stihol vyjadriť aj sám premiér, ktorého sa táto problematika osobnostne týka. Prehlásil však to, že on nemanažuje koronakrízu ale koronakríza manažuje nás. Prezidentku dokonca obvinil zo zhoršenia pandemickej situácie, keď namiesto povinného testovania navrhla dobrovoľné.

Zuzane Čaputovej tak odkázal aby odišla od Pellegriniho a kotlebovcov s tým aby sa priklonila na stranu povinného testovania. No Čaputová tvrdí, že niektoré kroky vlády nemajú postup, ktorý by bol racionálny, vecný či opretý o vedecké poznanie. „Sú tu postupy, ktoré sa osvedčili u nás aj vo svete. Je tu vedecký konsenzus na tom, čo je správne v tej situácii robiť, tak to poďme urobiť. Ja sa potom za takýto plán postavím,“ tvrdí prezidentka.

 

zdroj: refresher.sk 

foto: igor_matovic_olano. / zuzana_caputova